Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Skorzystaj z funduszy unijnych i załóż własną firmę

Filip Bernat, 2016-05-24
Skorzystaj z funduszy unijnych i załóż własną firmę
W latach 2007-2013 na Dolnym Śląsku przeznaczono ponad 400 milionów złotych na dofinansowanie pierwszego biznesu. Realizowana obecnie w Polsce perspektywa finansowania 2014-2020 przewiduje łącznie 82,5 mld euro dotacji. Pieniądze te przeznaczone są nie tylko na stworzenie firmy, ale także na jej rozwój i wprowadzenie innowacji. Jak uzyskać takie wsparcie?

Krok 1: Pomysł na biznes
Każde dobrze prosperujące przedsiębiorstwo jest efektem trafnego pomysłu. Na początku warto zatem stworzyć biznesplan, który pomoże przeanalizować potencjalne ryzyko i ocenić opłacalność planowanego przedsięwzięcia.

Krok 2: Wybierz odpowiedni konkurs

– Do wyboru mamy między innymi sześć programów krajowych i aż szesnaście regionalnych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie – mówi Joanna Olczyk, prezes wrocławskiej firmy Starlit i ekspert w zakresie dotacji. – Dokonując wyboru warto przyjrzeć się wytycznym konkursów. Jeśli nasz pomysł nie wpisuje się w założenia żadnego z nich, można wprowadzić zmiany w taki sposób, by dostosować projekt do dostępnych programów.

Krok 3: Pamiętaj o wymogach
Na tym etapie każdy wnioskodawca powinien dokładnie zapoznać się ze szczegółami wybranego programu oraz dokumentami niezbędnymi do wypełnienia wniosku.

– Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te kryteria, które nie są obowiązkowe dla wszystkich. To może dać nam przewagę nad innymi uczestnikami konkursu – tłumaczy Joanna Olczyk.

Dotacja ma charakter refundacji, więc dla komisji konkursowej najważniejsze jest to, czy posiadamy środki na samodzielną realizację biznesu.

– Chodzi o to, aby udowodnić, że w razie problemów będziemy w stanie sobie poradzić – wyjaśnia prezes firmy Starlit.

Krok 4: Poprawnie wypełnij wniosek
Jak mówi ekspert, jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas wypełniania wniosków, jest zlekceważenie instrukcji konkursowej. Sam proces składania dokumentacji odbywa się zaś głównie za pomocą Internetu.

– Po złożeniu dokumentów powinniśmy uważnie monitorować naszą skrzynkę mailową, żeby w razie potrzeby szybko reagować na pojawiające się wezwania. Może to zadecydować o tym, czy dotacja zostanie nam przyznana – dodaje.

Krok 5: Podpisz umowę i do dzieła!
Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, czas na podpisanie umowy. W praktyce oznacza to zobowiązanie się do wykonania projektu zgodnie z jego założeniami.

– Umowa z reguły zabezpieczona jest za pomocą weksla in blanco, ale można negocjować jej warunki – precyzuje Joanna Olczyk. - Po otrzymaniu dotacji trzeba zdać sprawozdanie z realizacji przedsięwzięcia, dlatego ważne jest, by nasze zakupy odbywały się zgodnie z zasadami rynkowymi i były dokumentowane fakturami VAT.

Oceń artykuł:
+9
+1