Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Gmina Długołęka i jej fit inwestycje

Filip Bernat, 2016-07-15
Gmina Długołęka i jej fit inwestycje
Place zabaw, ścieżki rekreacyjne, siłownie zewnętrzne, street workout – to wszystko powstaje w gminie Długołęka, która stawia na zdrowy styl życia i rozwój zaplecza rekreacyjnego.

W czerwcu br. gmina Długołęka podpisała umowę na budowę urządzeń do zewnętrznego treningu siłowego, tzw. street workoutu. Będzie to pierwszy obiekt do treningu ulicznego na terenie gminy, służący do wykonywania ćwiczeń z wykorzystaniem własnej masy ciała tj. pompek, mostków, brzuszków. Zostanie on zlokalizowany przy nowej bieżni lekkoatletycznej w Długołęce. Zgodnie z planem, z nowej atrakcji umożliwiającej ogólnosprawnościowy trening, będzie można skorzystać w tym roku w sierpniu.

- W przyszłorocznych planach mamy zbudowanie drugiego takiego parku do treningu siłowego w Kiełczowie, co poszerzy wachlarz możliwości aktywnego wypoczynku dla mieszkańców w każdym wieku – zapowiada wójt Iwona Agnieszka Łebek i podkreśla, że pomysł na urządzenia powstał dzięki wsparciu Młodzieżowej Rady Gminy. - Jestem ogromnie dumna, że młodzież angażuje się w życie gminy i potrafi wyjść do urzędników z ciekawymi inicjatywami. Te najciekawsze, jak widać, wcielamy w życie – podsumowuje.

Aktywizacja mieszkańców przede wszystkim

- Mając stale na względzie aktywizację i integrację mieszkańców naszej gminy, w każdej z naszych miejscowości staramy się tworzyć miejsca, gdzie można czynnie i zdrowo wypocząć na świeżym powietrzu – wyjaśnia Iwona Agnieszka Łebek, dodając, że kolejnym punktem realizującym to założenie, są właśnie rozpoczęte prace, polegające na utworzeniu terenu parkowego wraz z placami zabaw w Długołęce i w Kiełczowie. - Te miejsca zagospodarujemy od podstaw, budując ścieżki, montując urządzenia do zabawy dla dzieci i młodzieży oraz sadząc rośliny. Na przełomie lipca i sierpnia powinno być wszystko gotowe – mówi włodarz gminy.

Do końca lipca gmina planuje również montaż nowych siłowni zewnętrznych. Projekt ich montażu realizowany jest już od 5 lat lat, głównie z myślą o rodzicach dzieci, które spędzają czas na placach zabaw.

- Do tej pory udało nam się postawić już 31 tego typu urządzeń, teraz dojdą trzy kolejne. Tym samym prawie w każdej miejscowości można korzystać z siłowni na dworze – chwali się wójt.

Oswajamy zabytki
Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom mieszkańców w zakresie udostępniania miejsc do aktywnego wypoczynku i atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, gmina rozpoczęła prace projektowe dla urządzenia terenu zabytkowego parku w Szczodrem.

- Park to nasza gminna perełka. To właśnie tam co roku organizujemy liczne wydarzenia kulturalne w tym nasze największe święto – Dni Gminy Długołęka - opowiada Anna Chomicka z wydziału promocji.

Projekt, o którym mowa obejmować będzie wszystkie obszary zagospodarowania terenu, od stworzenia siatki dróg i ścieżek spacerowych, rowerowych oraz biegowych, przez nasadzenia roślinności, aż do budowy obiektów umożliwiających rekreację. Ze względu na zakres prac i konieczność konsultowania ich na każdym etapie z konserwatorem zabytków, proces z pewnością będzie długi. Otrzymania kompleksowej dokumentacji spodziewamy się w przyszłym roku.

- Moim marzeniem jest przywrócić blask parkowi i stworzyć miejsce, o którym mówić będzie cała Polska – dodaje z uśmiechem wójt.

Przez gminę na dwóch kółkach
Na tym gmina nie poprzestaje i swoją uwagę skupia na rozwoju infrastruktury i turystyki rowerowej, która jest zresztą jednym z największych atutów gminy.

- W tym roku planujemy organizację III Gminnego Rajdu Rowerowego, który z roku na rok zyskuje coraz więcej fanów – mówi Chomicka z wydziału promocji.

A co w tym zakresie robi gmina? Urzędnicy opracowują właśnie dokumentację projektową dla budowy pierwszych kompleksowych połączeń rowerowych na terenie gminy Długołęka. 

Obecnie przygotowywany jest projekt dla budowy drogi rowerowej łączącej centrum gminy z sąsiednimi gminami – Oleśnicą i Wrocławiem. Ma ona przebiegać wzdłuż dawnej DK8 od Długołęki, przez Byków, Borową do granic z gminą Oleśnica oraz wzdłuż dróg powiatowych od Długołęki przez Szczodre, Domaszczyn aż do granic z gminą Wrocław.

- Budowę tych dróg planujemy w latach 2017-2018, po otrzymaniu zewnętrznych środków finansowych, o które aplikujemy – wyjaśnia Iwona Agnieszka Łebek.

W trakcie przygotowania jest także procedura dla zawarcia kolejnej umowy na opracowanie projektu dla dróg rowerowych uzupełniających wspomnianą siatkę połączeń, tym razem poprzez połączenie centrum gminy z miejscowościami położnymi w jej południowej części (Długołęka – Kamień – Piecowice – Bielawa – Raków – Borowa).

- Kolejne projekty realizowane będą sukcesywnie, w miarę możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych i możliwości budżetu gminy. Naszym celem jest zamknięcie całej gminy siatką tych połączeń, by umożliwić komfortowy ruch rowerowy, zarówno w obrębie naszej gminy, jak i gmin sąsiednich – podsumowuje wójt Iwona Agnieszka Łebek. - My z kolei nie możemy się doczekać, kiedy nasz rajd rowerowy będzie mógł zostać zorganizowany na nowych trasach – kończy pracownik wydziału promocji.

Oceń artykuł:
+1
0