Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli 2015. Debata i pokaz filmu we Wrocławiu

Małgorzata Pawlaczek, 2015-12-01
Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli 2015. Debata we Wrocławiu
W piątek, 4 grudnia we Wrocławiu posłowie do Parlamentu Europejskiego wraz z innymi ekspertami wezmą udział w debacie, prowadzonej przez Ewę Ewart, pt. "Nagroda Sacharowa Parlamentu Europejskiego – rola jednostki i wspólnoty międzynarodowej w przestrzeganiu praw człowieka".

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 w sali Lalka w Dolnośląskim Centrum Filmowym, przy ul. Piłsudskiego 64a we Wrocławiu. Debatę poprzedzi projekcja filmu o ubiegłorocznym laureacie Nagrody im. Sacharowa "Dr Mukwege - człowiek, który naprawia kobiety"*, w reżyserii Thierry Mitchel. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.

Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznawana jest przez Parlament Europejski od blisko 30 lat po to, aby wyróżnić osoby i instytucje szczególnie zaangażowane – najczęściej z narażeniem zdrowia i życia – w obronę prawa człowieka na całym świecie. Jej celem jest również zwrócenie uwagi opinii publicznej na przypadki naruszania ludzkiej godności oraz wspieranie laureatów w ich działaniach. Przestrzeganie praw człowieka jest podstawową wartością Unii Europejskiej, a ich naruszenie działa na szkodę fundamentalnych zasad demokratycznych, które powinny obowiązywać na całym świecie.

Ubiegłoroczny laureat, dr Denis Mukwege z Demokratycznej Republiki Konga, to uznany chirurg i ginekolog, zajmujący się obrażeniami kobiet, które padły ofiarą przemocy seksualnej podczas działań wojennych. W 1998 roku założył szpital Panzi w Bukaw i do dziś leczy tam swoje pacjentki. "Naprawił" już tysiące afrykańskich dziewcząt i kobiet. "Ciała kobiet stały się kolejnym wojennym frontem, a gwałt wykorzystywany jest jako narzędzie walki" - mówił dr Mukwege podczas ceremonii wręczenia nagrody. "Każdą kobietę, która padła ofiarą gwałtu, utożsamiam ze swoją żoną. Każdą zgwałconą matkę utożsamiam z matką moich dzieci. Każde zgwałcone dziecko utożsamiam ze swoimi dziećmi" - zaznaczał w emocjonalnym przemówieniu.

Po filmie odbędzie się debata poświęcona roli jednostki i wspólnoty międzynarodowej w przestrzeganiu praw człowieka. Dyskusję poprowadzi Ewa Ewart.

W debacie wezmą udział:

Lidia Geringer de Oedenberg – poseł do Parlamentu Europejskiego
Kazimierz M. Ujazdowski – poseł do Parlamentu Europejskiego
Agnieszka Kłosowska – Helsińska Fundacja Praw Człowieka
prof. dr hab. Zygmunt Grzebieniak – prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Marcin Mamoń – reżyser filmów dokumentalnych dla BBC, Channel4, WDR
Kamil Wyszkowski – dyrektor generalny programu ONZ Global Compact w Polsce

* Film mogą obejrzeć widzowie, którzy ukończyli 16 lat.
  Nagroda im. Sacharowa - Parlament Europejski - Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Oceń artykuł:
+5
0