Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Gdzie warto inwestować?

Filip Bernat, 2016-08-16
Gdzie warto inwestować?
Zakończyła się wizytacja terenów inwestycyjnych na Dolnym Śląsku, które trafiły do trafiły do drugiego etapu konkursu „Grunt na medal”. Spośród 6 nieruchomości komisja konkursowa wyłoni jednego regionalnego laureata, który będzie szczególnie promowany i polecany inwestorom. Finał konkursu odbędzie się w październiku.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Urzędu Marszałkowskiego i Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej prowadzili przez kilka dni audyty w gminach Długołęka, Mietków, Oborniki Śląskie, Strzelin, Wiązów i Złotoryja. Celem było wyłonienie najlepiej przygotowanego terenu pod inwestycje przemysłowe.

 Tegoroczna edycja konkursu charakteryzuje się znacznie lepszym przygotowaniem merytorycznym jednostek samorządu terytorialnego niż w ubiegłych latach. Prezentacje, informacje o gruntach i oferty pomocy dla potencjalnych inwestorów były bogatsze, bardziej kompleksowe i przeprowadzone w języku angielskim – mówi szef Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG, Mariusz Sinor. – Powinno to być standardem, a niestety do tej pory samorządy sobie z tym nie radziły.

Sześć z szesnastu terenów, które przeszły do finałowego etapu, to atrakcyjne lokalizacje pod przyszłe inwestycje. Posiadają różne powierzchnie oraz przeznaczenie w dokumentach planistycznych. Mogą tam więc inwestować zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne, jak również przetwórstwa spożywczego czy turystyczne.

W całej Polsce do tegorocznej edycji konkursu „Grunt na medal” przystąpiły 142 gminy, które nadesłały 179 ofert terenów inwestycyjnych. Do II etapu zakwalifikowano 81 działek, z których Jury konkursu wybierze 16 najlepszych – po jednym z każdego regionu. Najwięcej zgłoszonych gruntów pochodzi z województw: wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. 
Oceń artykuł:
+2
+3