Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Kamiennogórska strefa partnerem dualnego kształcenia

Małgorzata Pawlaczek, 2014-01-29
Kamiennogórska strefa partnerem dualnego kształcenia
Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości
O korzyściach dla gospodarki z dualnego kształcenia zawodowego mówiła Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, podczas Polsko-Szwajcarskiego Forum Gospodarczego w Warszawie.

Taki autorski program partnerski z powodzeniem jest realizowany w Kamiennej Górze. Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących współpracuje z zakładem Dofama-Thies sp. z o.o. Partnerem wspierającym jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze.

Forum otworzyli prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter oraz wicepremier Janusz Piechocińki. Dla prezydenta Federacji Szwajcarskiej był to element dwudniowej wizyty w naszym kraju.

– Dobrze rozwinięty system dualnej edukacji zawodowej ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki – mówił podczas forum prezydent RP Bronisław Komorowski.

Teoretycznie system edukacji w Szwajcarii jest podobny do polskiego, ale istotne są różnice. To one bowiem sprawiają, że 2/3 Szwajcarów wybiera szkołę zawodową. Znaczną część godzin uczniowie spędzają nie w szkolnych ławkach lecz na zajęciach praktycznych. Jak zaznaczył wicepremier Janusz Piechociński, Polska ma dobre doświadczenia w rozwoju kształcenia ustawicznego dla dorosłych i osób zmieniających specjalności zawodowe.  

– Rozwijamy także dualne szkolenie w naszym kraju, a dobrym przykładem jest m.in. Poznańskie Centrum Szkolenia Ustawicznego czy Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze – powiedział szef resortu gospodarki.

Jak to wygląda w praktyce? Kamiennogórska strefa ekonomiczna prognozuje zapotrzebowanie na umiejętności i kwalifikacje zawodowe, dobiera partnerów projektu, zwiększa dostępność uczniów do profesjonalnych praktyk zawodowych, zwiększa konkurencyjność na rynku, upowszechnia i promuje realizowane dualne projekty.

Prezes strefy, Iwona Krawczyk podkreśla, że dzięki takim działaniom pracodawcy kreują realny rynek pracy, tworzą miejsca zatrudnienia dla uczniów wyszkolonych w rzeczywistych warunkach pracy. – Nie udałoby się wdrożyć i realizować programu bez szczególnego zaangażowania Marioli Jaciuk, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze oraz Ireneusza Kruczka, prezesa zarządu Dofama-Thies sp. z o.o. – wyjaśnia Iwona Krawczyk.

W trwającym roku szkolnym w kamiennogórskim technikum uczy się 513 uczniów, zaś w szkole zawodowej – 808. Programem partnerskim „Klasa pod patronatem” objęci są uczniowie kształcący się w zawodzie ślusarz i operator obrabiarek skrawających, łącznie 85 osób. Od roku szkolnego 2014/2105 do programu dołączą młodociani pracownicy zakładu Autocam Poland sp. z o.o. w Kamiennej Górze, trwają uzgodnienia z sześcioma innymi firmami zlokalizowanymi w kamiennogórskiej strefie.

Moderator panelu dyskusyjnego poświęconego dualnemu kształceniu zawodowemu w Polsce i Szwajcarii, wiceminister MEN Tadeusz Sławecki podkreślił, że ma on służyć wymianie doświadczeń przedsiębiorstw i instytucji szwajcarskich oraz polskich w zakresie poprawy szans zawodowych młodych pracowników na rynku pracy.

Takim dobrym polskim przykładem jest właśnie program realizowany przez kamiennogórską strefę, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących oraz zakład Dofama-Thies sp. z o.o. w Kamiennej Górze.

Kolejne dwa panele dyskusyjne poświęcone były polsko-szwajcarskiej współpracy naukowo-badawczej oraz kwestiom związanym z transferem technologii do przemysłu. Forum w obecności przedstawicieli świata nauki, biznesu i administracji z obu krajów podsumował prezes PAN Michał Kleiber. Dualne kształcenie, realizowane także w Kamiennej Górze, umożliwia uczniom świadome planowanie kariery edukacyjno-zawodowej, a przedsiębiorcom dostęp do wykwalifikowanej kadry kształcącej się w rzeczywistych warunkach pracy.

Źródło: MEN, MG
Oprac. „Mo-Ja” Multimedia
Oceń artykuł:
0
0