Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy

Małgorzata Pawlaczek, 2013-06-25
Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy
W upalny wtorek 18 czerwca w siedzibie Loży Dolnośląskiej Business Center Club we Wrocławiu odbyło się spotkanie podsumowujące XI edycję konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” organizowany przez BCC przy współudziale Ministerstwa Finansów.

Zebranych, przedsiębiorców, przedstawicieli urzędów skarbowych, dolnośląskich instytucji biznesowych i gospodarczych oraz media powitali Krzysztof Mojzych, Dyrektor Loży BCC oraz Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC Marek Woron, który w krótkim wprowadzeniu podkreślał, że obciążenia fiskalne w Polsce nadal nie są tak wysokie, jak w państwach Europy Zachodniej.

– Nie ma wątpliwości, że podatki płacić trzeba – powiedział. – Jednak ze względu na skomplikowane i zmieniające się przepisy podatkowe dobrze jest móc liczyć na kompetentnego i przyjaznego urzędnika. Są urzędy skarbowe przyjazne przedsiębiorcom. Wyniki ankiet, które w nich kolportowaliśmy to dla nas cenna informacja zwrotna zarówno o „dolegliwościach podatkowych” osób prowadzących firmy, jak i urzędników.

Głos zabrała także Ewa Kontek, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, która podkreślała, że fiskus dokłada starań, by ułatwić życie przedsiębiorcom. – Coraz bardziej popularny program e-deklaracje, umożliwiający kontakt z urzędem przez internet, to czysty zysk dla podatników – powiedziała.

W pełni zgadzamy się z tą opinią, zwłaszcza że zgodnie z Koncepcją Transformacji Polskiej Administracji Podatkowej, przewidzianą na lata 2014-2017, którą zaprezentował Bartosz Chojnacki rzecznik prasowy Izby Skarbowej we Wrocławiu, wkrótce wszystkie deklaracje podatkowe, również te dla osób fizycznych, będą „wstępnie wypełnione”. Nam pozostanie jedynie kliknąć „wyślij”, żeby rozliczyć się – oczywiście w ustawowym terminie – z Urzędem Skarbowym.

Ofertę dla przedsiębiorców przedstawił także Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu usług urzędu w Powiatowym Urzędzie Pracy we Wrocławiu. Omówił zarówno zmiany w Kodeksie Pracy, jak i możliwości współpracy z Centrum Aktywizacji Zawodowej w kwestii pozyskania pracownika zarówno na stałe, jak i na zastępstwo, praktykę lub staż.

Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy:

I miejsce: Urząd Skarbowy w Świdnicy
II miejsce: Urząd Skarbowy w Bolesławcu
III miejsce: Urząd Skarbowy w Jaworze

Wyróżnienia:

Dolnośląski Urząd Skarbowy
Urząd Skarbowy w Nowej Rudzie

(red.)


MAREK WORON KANCLERZ LOŻY DOLNOŚLĄSKIEJ BUSINESS CENTER CLUB:
Od 11 lat w ramach konkursu budujemy relacje między urzędnikami skarbowymi i przedsiębiorcami oparte na kulturze i szacunku dla swojej pracy. Poprzez wskazania w ankietach niwelowane są niedomagania, ale też coraz częściej nagradzane postawy profesjonalnego doradcy i życzliwego człowieka w sytuacji, gdy zawiłość przepisów, a nie zła wola, doprowadziła do popełnienia błędu. Niestabilność otoczenia prawnego to z kolei wspólny problem urzędnika i podatnika, który próbujemy ograniczyć wymieniając opinie podczas wspólnych spotkań. Przedsiębiorcy chcieliby być z uwagą wysłuchiwani, licząc na profesjonalną poradę i wyważoną opartą na zrozumieniu ocenę.

KRYSTYNA BOBROWICZ-WALKOWSKA NACZELNIK URZĘDU SKARBOWEGO W ŚWIDNICY:
Dumna jestem z tego wyróżnienia, zwłaszcza że przypadło nam po raz czwarty z rzędu. To zasługa wszystkich zatrudnionych w naszym urzędzie. Czasy urzędników, którzy traktowali interesanta jak intruza już się skończyły. Stawiamy na ścisłą współpracę z organizacjami przedsiębiorców. My jesteśmy po to, żeby pomóc przedsiębiorcy. Proszę tego nie mylić z doradztwem podatkowym, bo tym się nie zajmujemy.

Prowadzący działalność najczęściej zwracają się do nas z problemami wynikającymi – z uwagi na trudną sytuację gospodarczą – z trudności w regulowaniu należności podatkowych. Mamy też wiele zapytań w okresie składania przez firmy rocznych rozliczeń. Szczególnie często wówczas zwracają się do nas małe i mikroprzedsiębiorstwa, które nie korzystają z usług księgowych.

Small business ma, zrozumiałą zresztą, trudność w poruszaniu się po zawiłościach naszego wciąż zmieniającego się prawa i przepisów podatkowych. Im lepiej, również dzięki nam, funkcjonować będą przedsiębiorstwa, tym więcej będą zarabiać, a od tych dochodów płacić większe podatki. Choć może nie brzmi to zachęcająco, ale przecież w efekcie o to nam wszystkim chodzi, bo tak powstaje dobrobyt.

fot.: Loża Dolnośląska BCC
Oceń artykuł:
0
0