Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

65-lecie Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu

Małgorzata Pawlaczek, 2013-12-14
65-lecie Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu
Wrocławska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT 23 października 2013 roku świętowała 65-lecie swojej działalności.

Jak zauważył jeden z licznych na uroczystych obchodach jubileuszu gości, gdyby nie zmiana w ustawie emerytalnej NOT mógłby się już cieszyć, po solidnie przecież przepracowanych w służbie regionu latach, zasłużonym odpoczynkiem.

Choć zgodnie ze znowelizowanym prawem do wieku emerytalnego najszacowniejszej organizacji nie tylko Wrocławia, ale i Dolnego Śląska pozostały jeszcze dwa lata, NOT nie robi wrażenia, by zamierzał choć trochę przyhamować impet, z jakim działa od ponad sześciu dekad.

– Przyszłość to młodość – podkreślał w swoim wystąpieniu Prezes Zarządu WR FSNT NOT, Tadeusz Nawracaj. – NOT jest i nadal powinien być miejscem, w którym młodzi inżynierowie i wynalazcy znaleźć będą mogli wsparcie zarówno techniczne, jak i merytoryczne.

NOT - Tadeusz Nawracaj

NOT narodził się po wojnie

Osiedlający się na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej naukowcy, inżynierowie i technicy zaczęli tworzyć nowe więzi wśród społeczności technicznej. „Pierwsze we Wrocławiu Stowarzyszenie – Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, powstało już w 1945 r. Były to lata wielkiego zaangażowania i wysiłku inteligencji technicznej. Tworzenia na nowo infrastruktury technicznej, organizacji szkół wyższych i odbudowy zakładów przemysłowych” – czytamy na stronie internetowej WR FSNT NOT we Wrocławiu.

Janusz Tymowski, prezes Rady Krajowej NOT w latach 1957-60 wspomina początki NOT: „Mieliśmy wtedy zakumulowaną energię z okresu okupacji, kiedy ludzie nie mogli pracować i teraz chcieli pokazać co potrafią”. Inżynierom i technikom z Wrocławia takie podejście wyraźnie weszło w krew po wsze czasy. Każde pokolenie z taką samą energią przystępowało i przystępuje do prac na rzecz regionu.

NOT - Tadeusz Nawracaj

Prezes Tadeusz Nawracaj przypomniał, że pierwsze spotkanie grupy polskich inżynierów, którzy dążyli do powołania organizacji reprezentującej tę grupę zawodową odbyło się w Warszawie 12 grudnia 1945 roku. Za datę powołania do życia Wrocławskiego Oddziału NOT uważa się natomiast 13 października 1948 roku. Wówczas odbyło się na Dolnym Śląsku Zgromadzenie Delegatów SNT działających w regionie. Tego dnia wybrano także Zarząd Oddziału Wrocławskiego NOT I kadencji.

Przez 65 lat działalności WR FSNT utworzył oddziały w Świdnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Zorganizował ustawiczne szkolenie zawodowe kadr technicznych, a w ramach Wrocławskich Dni Nauki i Techniki – trwających nie dni, ale miesiące – przekazuje Dolnoślązakom unikalną i szeroką wiedzę z zakresu postępu naukowo-technicznego, proponując udział w konferencjach, sympozjach, odczytach, wystawach i pokazach poszczególnych stowarzyszeń branżowych.

NOT we Wrocławiu zainicjował i rozwinął szereg niezwykle cennych przedsięwzięć na rzecz postępu technicznego, rozwoju ruchu wynalazczości i racjonalizacji, opiniowania projektów aktów normatywnych z zakresu nauki i techniki. Z tych inicjatyw zrodziły się popularne nie tylko wśród dolnośląskich innowatorów i inżynierów konkursy oraz nagrody. – Dom Technika służy nie tylko technikom – podkreślał Tadeusz Nawracaj. – Działalność stowarzyszeń naukowo-technicznych skierowana jest na promocję techniki w społeczeństwie, a Dom Technika jest pomostem, po którym ta wiedza trafia do społeczeństwa.

Szacowny jubilat, nie mniej szacowni goście

Uroczystym obchodom jubileuszu, a w przekonaniu zgromadzonych również całej 65-letniej działalności WR FSNT NOT we Wrocławiu, przyświecał aforyzm Stanisława Staszica: „Umiejętności dopotąd są jeszcze próżnym wynalazkiem, może czczym tylko rozumu wywodem, albo próżniactwa zabawą, dopokąd nie są zastosowane do użytku narodów”.

NOT

Motto to, umieszczone w Małej Auli Politechniki Warszawskiej, ma swój ciąg dalszy w zdaniu: „I uczeni potąd nie odpowiadają swemu powołaniu, swemu w towarzystwach ludzkich przeznaczeniu, dopokąd ich umiejętność nie nadaje fabrykom i rękodziełom oświecenia, ułatwienia kierunku postępu”. Gdyby uczonych zastąpić inżynierami i technikami zrzeszonymi we wrocławskim NOT, oddanymi zarówno swojej pracy zawodowej, jak i działalności w ramach 20 branżowych oddziałów Stowarzyszeń Naukowo-Technicznym mielibyśmy prawdziwy i pełny obraz tego środowiska.

Nie bez powodu Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślał rolę, jaką wrocławski NOT odgrywa na Dolnym Śląsku. – Uważam, że najbardziej żywotne, najdłużej funkcjonują te organizacje, które powstają z prawdziwej potrzeby. Tak jest z NOT-em odpowiedzialnym za odbudowaną po wojnie infrastrukturę Wrocławia – napisał w liście, który przeczytał Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski, życząc NOT, by wszystkie jego projekty zostały zrealizowane.

– Po ukończeniu politechniki podjąłem pierwszą pracę i do dziś pamiętam, jaką dumą napawało mnie, gdy zwracano się do mnie „panie inżynierze” – wspominał, zwracając się do przedstawicieli jubilata, swoje pierwsze kroki w zawodzie Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa. – Ten zawód, jako bardzo użyteczny, wciąż ma w społeczeństwie wysoką rangę. Waszym dziełem są realizacje, które od lat nam służą, wpływając również na estetykę przestrzeni, w której żyjemy. Jestem dumny, że jestem inżynierem – podkreślił.



Obchody 65-lecia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT swoją obecnością zaszczycili rektorzy wrocławskich uczelni, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, przedstawiciele świata nauki, samorządów i polityki, koledzy z oddziałów NOT z całej Polski, w tym prezes NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny.

– Naszym, inżynierów zadaniem, jest trafić do młodych ludzi z przesłaniem, że nauka jest piękna – podsumowała działalność NOT Ewa Mańkiewicz-Cudny. – Ale efekty badań naukowych muszą przekładać się na gospodarkę – podkreśliła, zawierając w tym zdaniu cały sens funkcjonowania również wrocławskiego oddziału NOT.

Złota Odznaka Honorowa
Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego


Gabriela Bączkowska
Gerard Jan Besler
Stanisław Daniluk
Juliusz Deja
Andrzej Dziubek
Janusz Gondek
Alfred Gordon
Piotr Gorzelany
Zbigniew Klim
Zbigniew Lubczyński
Adam Mazur
Krzysztof Nowicki
Marek Sikora
Czesław Szczegielniak
Krystyna Szcześniak
Andrzej Woźniacki
Paweł Zając
Jan Zuzok

Srebrna Odznaka Honorowa
Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego


Halina Irena Jędrosz
Jan Józef Kłębek
Ryszard Kordas
Wojciech Łyczko
Halina Machowczyk
Wojciech Mazur
Tadeusz Zdzisław Mikulczyński

Diamentowa Odznaka Honorowa NOT
Marian Hawryszczyszyn

Srebrna Odznaka Honorowa NOT
Henryk Robaszek
Ryszard Kurlej

Zdjęcia: Stefan Bugaj
Oceń artykuł:
0
0