Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

DRPiN: Owocna dyskusja o innowacjach na Dolnym Śląsku

Małgorzata Pawlaczek, 2013-07-06
DRPiN: Owocna dyskusja o innowacjach na Dolnym Śląsku
Posiedzenie Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki - prof. Tadeusz Trziszka, nagrodzony Iglicą.
We wtorek 2 lipca w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się posiedzenie plenarne Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki. Inicjatorem spotkania był Marek Woron, kanclerz Loży Dolnośląskiej Business Center Club, gospodarzem prof. dr hab. Roman Kołacz, a gościem specjalnym prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na posiedzenie przybył także dr Jerzy Tutaj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Wśród zgromadzonych byli także rektorzy wrocławskich uczelni wyższych, przedstawiciele świata nauki oraz dolnośląscy przedsiębiorcy.

Współpraca nauki i biznesu jest koniecznością

Kanclerz Marek Woron, otwierając spotkanie zaznaczył, że Dolnośląska Rada Przedsiębiorczości i Nauki nie jest strukturą, ale siecią, systemem relacji i interakcji. – Jest tym, bez czego gospodarka oparta na wiedzy i społeczeństwo wiedzy nie może się obyć – podkreślił. – Liczna obecność na posiedzeniach plenarnych DRPiN jest dowodem na to, że budowanie proinnowacyjnego potencjału regionu idzie w dobrym kierunku. A my potrafimy owocnie z niego korzystać – dodał.

Posiedzenie Plenarne Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki - 2013.07.02

Rektor prof. Roman Kołacz, gospodarz spotkania, w swoim wystąpieniu położył nacisk na innowacyjne dokonania Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który zarejestrował aż 81 patentów. Korzystając z obecności dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwrócił uwagę, że odkąd funkcję tę piastuje prof. Krzysztof Kurzydłowski można mówić o lawinie projektów, o dofinansowanie których starają się naukowcy.

Dodał jednak do tej beczki miodu łyżkę dziegciu. – Bolączką w rozdzielaniu grantów jest to, że nie są zauważane małe, choć niezwykle ważne przedsięwzięcia potrzebujące finansowego wsparcia – powiedział. – Liczba grantów przeznaczanych na obszar nauk rolniczych, weterynaryjnych i ochrony środowiska jest niewystarczająca. To sprawia, że niektóre dziedziny nauki w Polsce właściwie giną.

Proinnowacyjna strategia Dolnego Śląska

Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj podkreślił, że przedsiębiorczość, nauka i infrastruktura to dla Samorządu Województwa Dolnośląskiego trzy priorytety.

– Zgodnie z przyjętą Strategią na lata 2014-2020 wspierać będziemy przede wszystkim te przedsięwzięcia, które w efekcie doprowadzą do zwiększenia bazy podatkowej i tworzenia miejsc pracy – powiedział. – Nową Perspektywę będzie charakteryzowała ogromną pulą środków finansowych na transport i infrastrukturę. Będzie to aż 35 proc. wsparcia, co ma w założeniu zrównoważyć niedostatki w tym zakresie. Również ogromne środki, 30 proc., przeznaczone zostaną na przedsiębiorczość, badania i rozwój – dodał.

Wsparcie systemowe ze strony państwa

Prof. Krzysztof Kurzydłowski omawiając prezentację „Wyzwania nowego okresu programowania 2014-2020” przybliżył zebranym zarówno wykorzystanie środków na B+R (badania i rozwój), jak i perspektywy rozwoju Narodowego Centrum.

– NCBR obsłużyło dotąd ponad 4 tys. projektów o wartości 20 mld zł – powiedział. – Pracuje przy tym zaledwie 300 osób. Budżet na rok 2013 wynosi 4,5 mld zł. Wcześniej nie było takich środków do dyspozycji osób prowadzących badania naukowe. Nasze działania ukierunkowane są na komercjalizację wyników badań. Chcemy z jednej strony wciągnąć przemysł w dialog w tym zakresie, a z drugiej uzyskać obietnicę finansowana – podkreślił w podsumowaniu swojej wypowiedzi.

Posiedzenie Plenarne Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki - 2013.07.02

Blisko 1,2 mld euro w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój przeznaczonych zostanie na zwiększenie innowacyjność polskiej gospodarki i stymulowanie kooperacji przedsiębiorców i naukowców. Priorytetem są sektory energetyki, ochrony środowiska, nowych technologii materiałowych i medycyny z uwzględnieniem walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Innowacyjne wyzwania

Warto dodać, że NCBR do roku 2020 zrealizować chce ambitne wyzwania, wśród których są mi.in.: efektywne wykorzystanie środków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, znalezienie polskich realizacji w obszarze B+R oraz intensyfikacja wydatków na badania i rozwój ponoszonych przez polskich przedsiębiorców.

Prof. Kurzydłowski podkreślił, iż zdaje sobie sprawę, że zarówno innowacje, jak i inwestycje w badania naukowe wiążą się z finansowym ryzykiem, ale wymagają także konsekwencji. Pokrótce omówił również popularne na świecie narzędzie Pre-Commercial Procurement, które pozwala dysponentowi środków zaprosić 3-4 firmy do konkursu o stworzenie prototypu (urządzenia lub systemu), zamiast od razu ogłaszać przetarg.

Po wystąpieniu dyrektora NCBR rozpoczęła się ożywiona dyskusja dotycząca przede wszystkim zasad rozdzielania grantów, ale także stanu finansowania rodzimej nauki oraz problemów współpracy na styku środowisk biznesowych i akademickich.

Iglica dla prof. Tadeusza Trziszki

Posiedzenie Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki stało się okazją do uhonorowania prof. dr hab. Tadeusza Trziszki „Iglicą”, nagrodą środowiska przedsiębiorców Loży Dolnośląskiej Business Centre Club, ufundowaną przez Kanclerza Loży. Wyróżnienie to przyznawane jest za szczególny wkład w budowę potencjału innowacyjnego Dolnego Śląska.

Posiedzenie Plenarne Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki - 2013.07.02

Przypomnijmy, że główne założenia realizowanego przez zespół prof. Trziszki projektu „Ovocura” sprowadzają się do innowacyjnych działań, „mających na celu stworzenie nowej generacji surowca jajczarskiego, a także opracowania technologii pozyskiwania substancji biologicznie aktywnych przeznaczonych do zastosowań nutraceutycznych i biomedycznych w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych”. Prof. Tadeusz Trziszka jest także przewodniczącym Rady Klastra NUTRIBIOMED.

Nagrodę wręczył prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz., specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, ubiegłoroczny laureat „Iglicy”.

Tekst: Małgorzata Pawlaczek
Zdjęcia: Roman Biernacki

DOLNOŚLĄSKA RADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I NAUKI (DRPIN):
powstała w 2007 toku. Jest niezależną, nieposiadającą osobowości prawnej platformą integrującą środowiska akademickie oraz biznesowe. Powstaniu DRPiN przyświecały wyzwania współczesności oraz zalecenia instytucji międzynarodowych odnoszące się do dialogu społecznego, wspierania innowacyjności, promocji zrównoważonego rozwoju regionalnej gospodarki i społeczeństwa opartego na wiedzy, a także przykłady dobrych praktyk krzewienia aktywności obywatelskiej. Główne źródło inspiracji dla twórców DRPiN stanowią założenia ustrojowe zawarte w Konstytucji RP podnoszące dialog do rangi jednej z fundamentalnych zasad życia gospodarczego.
Oceń artykuł:
0
0