Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Innowacyjność to warunek konkurencyjności polskiej gospodarki

Małgorzata Pawlaczek, 2014-10-20
Innowacyjność to warunek konkurencyjności polskiej gospodarki
Arkadiusz Bąk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Polska to dobre miejsce do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. W Ministerstwie Gospodarki doceniamy znaczenie innowacji w stymulowaniu wzrostu gospodarczego – powiedział podsekretarz stanu w MG Arkadiusz Bąk podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii Inno-Tech Expo. Wydarzenie miało miejsce 16 października 2014 r. w Kielcach.

Wiceminister Bąk przypomniał, że Ministerstwo Gospodarki wspiera polskich przedsiębiorców tworząc dla nich korzystne warunki do funkcjonowania i zwiększania innowacyjności, zachęca także do ścisłej współpracy nauki i biznesu. 

– Kluczowe kierunki przyszłego wsparcia rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki zostały już zidentyfikowane w przygotowanej przez nas Strategii Innowacyjności i Efektywności Gospodarki 

– przypomniał.

Na potrzeby realizacji celów określonych w niniejszej strategii w MG powstał dokument Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r. (PRP). Wiceminister przypomniał że Program ma kluczowe znaczenie w kreowaniu bardziej przyjaznego otoczenia dla biznesu. 

– Jego celem jest m.in. podnoszenie jakości kapitału ludzkiego w zakresie innowacyjności i adaptacyjności pracowników, wzmacniane współpracy przedsiębiorców ze światem nauki oraz wspieranie rozwoju e-gospodarki

– wymienił.

Podsekretarz stanu w MG przypomniał również, że jednym elementów PRP jest Krajowa Inteligentna Specjalizacja która określa priorytety gospodarcze w obszarze B+R+I.

– Pozwoli to ukierunkować wsparcie finansowe na specjalizacje charakteryzujące się potencjałem rozwojowym. W konsekwencji przyczyni się do poprawy innowacyjności i konkurencyjności polskiego przemysłu oraz do budowania gospodarki opartej na wiedzy

– powiedział.

Więcej informacji na temat PRP.

Więcej informacji na temat Krajowej Inteligentnej Specjalizacji.

Sektor B&R znajduje się na trzecim miejscu pod względem planowanego zaangażowania inwestycyjnego firm zagranicznych. O podnoszeniu się poziomu innowacyjności świadczą także dane GUS o działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.

W 2012 r. (raport za 2013 rok spodziewany jest w październiku br.) odnotowano wyraźny skok wydatków na badania. Wzrost wydatków na B+R wyniósł 22,8 proc. w porównaniu do 2011 roku. W ujęciu nominalnym w 2012 przeznaczono na innowacje 14.352,9 mln zł. Intensywność prac badawczych i rozwojowych, mierzona jako udział nakładów wewnętrznych poniesionych na badania naukowe i prace rozwojowe w PKB, osiągnęła w 2012 r. wartość 0,90 proc. i wzrosła o 0,14 punktu procentowego w  porównaniu do 2011 r.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki
Oceń artykuł:
+3
0