Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Play the music. Od fizyki do muzyki - nowa multimedialna wystawa w Ogrodach Doświadczeń. Humanitarium

Małgorzata Pawlaczek, 2013-10-18
Play the music. Od fizyki do muzyki - w Ogrodach Doświadczeń. Humanitarium
Od soboty, 19 października br. "Ogrody Doświadczeń. Humanitarium" staną się miejscem pełnym radosnych melodii, w którym tajemnice otaczającej nas rzeczywistości będzie można odkrywać dzięki zmysłowi słuchu. Wszystko dzięki nowej wystawie multimedialnej, która właśnie w tym dniu zostanie zaprezentowana po raz pierwszy.

Wspólnie odkryjemy świat muzyki, dowiemy się wiele o zjawisku słuchu i dźwięku, sprawdzimy się w roli didżeja, a za pomocą prawdziwego stołu mikserskiego poczujemy, jak trudno być kompozytorem.

Ekspozycja „Play the music – od fizyki do muzyki” przyjechała do Wrocławia z Wielkiej Brytanii i poświęcona jest jednemu z pięciu zmysłów człowieka – zmysłowi słuchu. Pokażemy, jak zbudowane jest ucho i jak dzięki jego niezwykłym właściwościom każdy z nas może się zanurzyć w świecie dźwięku i muzyki. To także świetny przewodnik po największych przebojach II połowy XX w.

Dzięki interaktywnemu charakterowi eksponatów, każdy gość będzie mógł samodzielnie wykreować dźwięk, przekonać się czym tak naprawdę jest jego częstotliwość i w jaki sposób z dwóch nałożonych na siebie dźwięków powstaje trzeci, zupełnie nowy. Dowiemy się jak niezwykłym narządem jest ludzkie ucho. Pomoże nam w tym specjalny eksponat – ogromny interaktywny model ucha, pozwalający prześledzić od początku do końca fascynujące zjawisko słuchu, począwszy od fali dźwiękowej, docierającej do małżowiny usznej, aż po impuls elektryczny w mózgu.

Znajdziemy się też w prawdziwym studio nagraniowym - miejscu, w którym nie tylko zarejestrujemy dźwięki, będziemy mogli także do woli z nimi eksperymentować. Za pomocą czterośladowej konsolety poczujemy się jak prawdziwi reżyserzy dźwięku. Zobaczymy także, jak zmieniały się nośniki, na których dokonywano nagrań, a także, samodzielnie, nagramy swój głos na woskowych cylindrach oraz taśmie magnetycznej.

Ale to nie wszystkie niespodzianki, które przygotowaliśmy. Naszych gości zaprosimy też na wirtualną wizytę w najsłynniejszym chyba studiu nagraniowym świata – Abbey Road Studios. To tu nagrywali swoje niezapomniane płyty tak wybitne kapele, jak The Beatles, Pink Floyd, Queen, Sting czy U2. Warto pamiętać, że studio to służyło także takim wykonawcom z nurtu muzyki poważnej, jak Maurizio Pollini, Anne-Sophie Mutter czy Luciano Pavarotti. W trakcie naszej wirtualnej wędrówki zajrzymy w najbardziej niedostępne zakamarki Abbey Road – na własne oczy będziemy mogli zobaczyć, gdzie powstała muzyka, którą od najmłodszych lat poznają kolejne pokolenia słuchaczy na całym świecie.

Ponieważ jedną z dewiz ekspozycji jest „Śpiewać (i grać) każdy może”, jedną z największych atrakcji będzie próba własnych sił w tworzeniu muzyki. Każdy będzie mógł wcielić się w rolę wokalisty, zagrać stopami na gigantycznym interaktywnym pianinie, a także przez chwilę być didżejem i zmiksować znane nam wszystkim utwory. Nie lada atrakcją jest wyjątkowa „niewidzialna” harfa – podobną wykorzystywał na swoich koncertach sam Jean Michael Jarre.

Wystawa „Play the music – od fizyki do muzyki” przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków, dopiero wkraczających w fascynujący świat dźwięków po młodzież szkolną, dla której będzie ona świetną okazją do poszerzenia wiedzy na temat natury dźwięku oraz reguł tworzenia muzyki. Zapraszamy także dorosłych w sentymentalną podróżą w czasie do melodii i piosenek młodości.

Dla naszych gości przygotujemy wiele dodatkowych atrakcji w postaci wystaw tematycznych i specjalnych warsztatów. W tym samym czasie, co inauguracja wystawy głównej, na antresoli „Humanitarium” prezentować będziemy wspaniałą kolekcję małych instrumentów "toy piano".

Wystawę „Play the music – od fizyki do muzyki” będzie można zwiedzać w „Humanitarium” od 19 października 2013 r. do końca lipca 2014 r.

Szczegółowe informacje o samej wystawie i wydarzeniach towarzyszących ekspozycji „Play the music – od fizyki do muzyki” dostępne będą naszej stronie internetowej www.humanitarium.pl.

Źródło: Wrocławskie Centrum Badań EIT+
Oceń artykuł:
0
0