Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Targi i spotkania networkingowe w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki

Małgorzata Pawlaczek, 2013-10-27
Targi i spotkania networkingowe w Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki
W ciągu dwóch dni, 23 i 24 października, odwiedzający Targi Innowacji i Przedsiębiorczości mogli zapoznać się z ofertą ponad 50 firm i instytucji, zarówno wdrażających innowacyjne rozwiązania, jak i wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Uczestnicy Targów mieli również okazję do wzięcia udziału w międzynarodowym spotkaniu kooperacyjnym, które odbyło się w ramach projektu Smart Frame.

Targi, jak informują organizatorzy, Dolnośląski Park Innowacji i Nauki SA w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Organizatorów Ośrodków Innowacji i  Przedsiębiorczości oraz Województwem Dolnośląskim, to „jeden z elementów szeroko zakrojonej strategii zmierzającej do podejmowania działań, które w efekcie wzmocnią pozycję rynkową firm-lokatorów parków i inkubatorów poprzez lepsze wykorzystanie potencjału Instytucji Otoczenia Biznesu”.

Targi i działalność DPIN

– Należy również podkreślić, że jest to projekt unikatowy w skali kraju. Jego celem jest stworzenie forum wymiany doświadczeń pomiędzy funkcjonującymi w poszczególnych regionach ośrodkami przedsiębiorczości i innowacyjności oraz miejsca prezentacji produktów/usług i projektów lokatorów tych ośrodków – czytamy na stronie spotkaniaparkowe.pl.

Tragi Innowacji i Przedsiębiorczości - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki

Obecny na Targach dr Mieczysław Ciurla, Dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, wyjaśniał dziennikarzom, jak ważna jest kooperacja między środowiskiem akademickim a przemysłem. – W Polsce jest zbyt wiele barier prawnych, które utrudniają komercjalizację badań naukowych – powiedział. – Należy również pamiętać, że uczelnie nie są jednostkami do tego powołanymi.

Dr Mieczysław Ciurla wskazał na rozwiązania stosowane z powodzeniem we Włoszech, Holandii czy Wielkiej Brytanii, w których agendy rządowe stymulują rozwój badań i wdrożenia ich wyników do przemysłu. – Zasadne wydaje się odwrócenie kolejności, do której jesteśmy przyzwyczajeni – przekonywał. – Sprawdzony model współpracy sprowadza się do tego, że firma, bądź specjalnie powołane konsorcjum przedsiębiorstw wynajmuje uczelnię, która na zlecenie przeprowadza konkretne badania nad pomysłem wysuniętym przez zleceniodawców.

Tego samego zdania jest Marzena Mażewska, Prezes Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w  Polsce. – Inicjatywy podejmowane przez parki technologiczne i naukowe mają szczególny walor wówczas, gdy włącza się do nich wszystkie uczelnie regionu – powiedziała. – Niestety, nierzadko porozumienia są podpisane, ale nie przekładają się na praktykę, a najważniejsze jest wypracowanie efektywnej współpracy. Dlatego kierunek [pomysłu, koncepcji, idei – przyp. red.]: z  przemysłu na uczelnię jest o wiele skuteczniejszy i zwiększa szanse na komercjalizację wyników badań naukowych.

– W komercji nie sprawdza się sposób działania, który z powodzeniem funkcjonuje na uczelni, a ta zapewnia naukowcom bardzo komfortowe warunki pracy, pozbawione immanentnego dla rynku elementu ryzyka, przede wszystkim finansowego – podkreślił prof. dr hab. inż. Edward Chlebus, Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej oraz Prezes Zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. – Od czasu zmian ustrojowych w Polsce minęło jedno dojrzałe pokolenie. Dolnośląski Park Innowacji i Nauki jest platformą pozwalającą na znajdowanie źródeł finansowania, porozumienia i nowych pomysłów – dodał.

Smart Frame

Celowi, wskazanemu przez prof. Edwarda Chlebusa, służą również organizowane przez DPIN spotkania partnerów międzynarodowego projektu Smart Frame z warsztatami ekspertów i spotkaniami kooperacyjnymi. Mają pozwolić firmom i jednostkom B+R na zaprezentowanie swoich strategii rozwoju, kompetencji oraz zasobów technicznych i ludzkich na poziomie ponadregionalnym oraz krajowym.

Smart Frame - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki

– Służą one przede wszystkim nawiązaniu bezpośrednich kontaktów biznesowych, ale także upowszechniają dobre praktyki i pozwalają na wspólne wypracowanie standardów ich działania – podkreślał Anton Freudensprung, z EcoPlus Agencji Biznesu Dolna Austria GmbH, austriackiego partnera projektu Smart Frame.

W warsztatach i spotkaniach wzięło udział około 30 osób reprezentujących partnerskie kraje – Polskę, Austrię, Czechy, Niemcy i Węgry.

– Podstawowym celem projektu Smart Frame jest zrównoważona poprawa regionalnych ram innowacyjnych w Europie Środkowej poprzez opracowanie i rozpowszechnianie wiedzy eksperckiej w dziedzinie wsparcia pośredniego, współpracy badawczo-rozwojowej, lokalizacji i przedsięwzięć typu spin-off. Wyzwanie polega na zbliżeniu dwóch światów - innowacji i instytutów technologicznych, a także stworzeniu przyjaznego środowiska dla przedsiębiorczości, które będzie monitorowane pod kątem namacalnych wyników – czytamy na stronie internetowej projektu.

Smart Frame - Dolnośląski Park Innowacji i Nauki

Zaangażowanie w program Start Frame Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki, który jest jednym z dwóch polskich partnerów projektu (drugim jest warszawski Instytut Technologii Elektronowej),  nie jest więc przypadkowe. Start Frame docelowo ma wzmocnić funkcjonujące już na rynku firmy MŚP ukierunkowane na technologię. Z drugiej strony jego zadaniem jest zwiększenie liczby takich przedsiębiorstw przez zagwarantowanie im solidnych i atrakcyjnych struktur technologicznych i sieci innowacji na potrzeby działań badawczo-rozwojowych i współpracy w dziedzinach technologii o wysokim potencjale.

– Działalność DPIN wpisuje się w poszukiwanie tzw. inteligentnych specjalizacji, a więc mocnej, innowacyjnej strony Dolnego Śląska, stanowiącej o sile i potencjale regionu – powiedział Mieczysław Ciurla. Wygląda na to, że nie tylko poprzez Targi Innowacji i Przedsiębiorczości DPIN pomoże zrealizować ten cel, ale również właśnie przez Start Frame, którego nie bez powodu jest partnerem.
Oceń artykuł:
0
0