Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Złoty medal na wystawie Geneva Inventions 2014

Małgorzata Pawlaczek, 2014-04-15
Złoty medal na wystawie Geneva Inventions 2014
Prof. dr hab. Bożena Patkowska-Sokoła.
Antynowotworowy, naturalny preparat pochodzenia roślinnego nagrodzony został złotym medalem na 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowoczesnej Techniki w Genewie, która odbywała się w dniach 4–6 kwietnia.

Otrzymał go zespół prof. Bożeny Patkowskiej-Sokoły z Instytutu Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Badania nad preparatem antynowotworowym realizowane były we współpracy z Instytutem Chemii Przemysłowej im. Ignacego Mościckiego w Warszawie, ale afiliowane przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, podobnie jak zgłoszenie patentowe.

Opracowany preparat typu lipidoaminokwasu zawiera pochodne biologicznie aktywnych skonjugowanych kwasów trienowych (CLnA) i aminokwasów (AA) seryny lub tyrozyny.

– W przypadku komórek nowotworowych ludzkiej białaczki MV4-11 aktywność cytotoksyczna (IC50) preparatu CLnA-AA jest porównywalna ze stosowanym w terapii chorób nowotworowych cytostatykiem, czyli cisplatyną – wyjaśnia prof. Bożena Patkowska-Sokoła. – Z kolei wobec ludzkich komórek nowotworowych raka płuc, okrężnicy, piersi i jajnika podobny efekt jak przy chemioterapeutyku uzyskuje się przy 2–4-krotnie wyższej dawce. Co istotne, opracowany preparat nie niszczy zdrowych komórek fibroblastów, co stanowi poważny problem przy stosowanych w leczeniu nowotworów chemioterapeutyków. 

Jak wykazały przeprowadzone badania, bioaktywny naturalny preparat CLnA-AA może wspomagać terapię antynowotworową. Podawany w żywności funkcjonalnej może działać profilaktycznie.

Prof. Bożena Patkowska-Sokoła była też członkiem zespołu, nagrodzonego srebrnym medalem na wystawie w Genewie za „Bioestry OmegaRegen® jedyny niezbędny kwas omega-3 (ALA) w najczystszej postaci”, ale badania nad tym preparatem nie mają afiliacji uczelni.

Na największej i najbardziej prestiżowej imprezie tego typu, 42. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości i Nowoczesnej Techniki Geneva Inventions 2014, wynalazki i innowacje przedstawiało ponad 730 wystawców z 43 krajów.

Łącznie zaprezentowano ponad tysiąc wynalazków, a wśród prezentowane przez przeszło 30 twórców z Polski. Międzynarodowi jurorzy docenili polskie wynalazki, przyznając im 35 medali, w tym 17 złotych i 13 srebrnych.

Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Oceń artykuł:
+1
0