Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

NOT: Szukamy nowych dróg działania

Filip Bernat, 2016-03-23
NOT: Szukamy nowych dróg działania
Prezes Zarządu WR FSN NOT, Tadeusz Nawracaj, opowiada o działalności instytucji oraz XXV Kongresie Techników Polskich.

Czym zajmuje się Naczelna Organizacja Techniczna?
We Wrocławskiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych działają aktualnie członkowie 19 samodzielnych i niezależnych stowarzyszeń naukowo-technicznych: budownictwa, chemików, elektryków, geodetów, górników, komunikacji, leśnictwa i drzewnictwa, materiałów budowlanych, mechaników, odlewników, naftowców, rolników, sanitarnych, spożywców, włókienników, meliorantów, metali nieżelaznych i pożarnictwa. Ich pełne nazwy znajdują się na stronie www.not.pl. Stowarzyszenia są aktywne w wielu dziedzinach życia gospodarczego i społecznego Wrocławia, Dolnego Śląska i całego kraju. Popularyzują osiągnięcia swoich branż technicznych, reprezentując społeczność techniczną i integrując polskich techników i inżynierów. Wśród celów statutowych organizacji należy wyróżnić dbałość o podnoszenie kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia oraz konkursy. Zajmujemy się też promowaniem nowych rozwiązań technicznych, jako współtwórcy postępu cywilizacyjnego, ponieważ jest to zadanie zarówno dla naukowców, jak i praktyków. 2015 był rokiem 180-lecia Ruchu Stowarzyszeniowego, którego tradycja sięga utworzonego przez inżyniera generała Józefa Bema Towarzystwa Politechnicznego w Paryżu. W stowarzyszeniach my, technicy i inżynierowie, realizujemy przesłanie: „być narodowi użytecznymi”. We Wrocławiu NOT funkcjonuje w Domu Technika od 1946 roku. W jego ramach działa ośrodek innowacji oraz punkt konsultacyjny w zakresie prawa patentowego. Statutowe działania koncentrują się na wspieraniu młodzieży, kontynuacji współpracy ze Stowarzyszeniami Inżynierów Polskich za granicą oraz inspirowaniu firm, instytucji i uczelni do udziału w kolejnych edycjach konkursu „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” oraz „Dolnośląska Nagroda Jakości”. Uczniowie szkół średnich Dolnego Śląska biorą udział w organizowanej przez NOT Olimpiadzie Wiedzy Technicznej, a dla młodzieży kończącej studia, techniczne sfederowane stowarzyszenia przygotowują konkursy na najlepsze prace dyplomowe, w czym prym wiodą Stowarzyszenie Mechaników, Elektryków i Inżynierów budownictwa. W konkursie „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki”, organizowanym od roku 2000, nagrody I stopnia przyznano dotychczas 24 zespołom autorskim, nagrody II stopnia 28, natomiast wyróżnionienie otrzymało 18 prac. Kulturę techniczną pragniemy w najbliższym czasie wzbogacić o elementy humanistyczne, na przykład o poranki muzyczne dla młodzieży, w ramach których planujemy w Domu Technika wykłady oraz seminaria, ukazujące muzykę poważną w kontekście technicznym. 

Wspieranie młodzieży jest dla NOTu istotne?
Tak, współdziałanie z młodymi inżynierami i technikami jest jednym z naszych najważniejszych celów. Mamy Komisję ds spraw Młodej Kadry Technicznej, która stara się integrować członków wszystkich 19 stowarzyszeń, wchodzących w skład NOT. Komisja ta wspiera nas w bieżących i technicznych działaniach, oczekując w zamian pomocy w zakresie szkoleń oraz przekazywania wiedzy technicznej i praktycznej. Młoda Kadra spotyka się także w ramach rady krajowej, na szczeblu ogólnopolskim.

Jakie znaczenie mają organizowane przez Państwa od wielu lat Dni Nauki i Techniki?
Wrocławskie Dni Nauki i Techniki będą w tym roku realizowane po raz czterdziesty drugi, a ich przebieg na przestrzeni ostatnich lat ewoluował w kierunku konferencji, seminariów, prezentacji i wystaw dla mieszkańców Wrocławia, młodzieży oraz członków naszych stowarzyszeń. Podczas ostatniej edycji, 11 naszych organizacji zrealizowało łącznie 51 działań. 38 z nich odbyło się w Domu Technika, 7 na Politechnice Wrocławskiej, 1 na Uniwersytecie Przyrodniczym, a pozostałe w Zespole Szkół, w ośrodkach Uczelni i Urzędzie Miejskim Wrocławia. Przykładem tego, jak ważną tematyką zajmujemy się w trakcie tych Dni, są takie wydarzenia jak „Przegląd sytuacji energetycznej w Polsce”, „Elektrownie wiatrowe z generatorami wolnoobrotowymi”, prezentowane przez Stowarzyszenie Elektryków czy „Poprawa funkcji żywności tradycyjnej” oraz „Jakość żywności wyzwania i dylematy”, dyskutowane w gronie członków SNT, studentów UP i uczestników konferencji.

Jaki jest cel współorganizowanego przez NOT w czerwcu XXV Kongresu Techników Polskich?
Kongresy Techników Polskich mają swoją historię i podobnie jak poprzednie edycje, tegoroczna, najogólniej mówiąc, będzie dotyczyła wkładu społeczności technicznej w postęp cywilizacyjny i zrównoważony rozwój państwa. Będziemy próbowali wypowiadać się o strategii gospodarczej państwa. Zapraszamy wszystkie środowiska, nie tylko techniczne i krajowe. W ramach kongresu odbędzie się też Trzeci Światowy Zjazd Inżynierów Polskich pracujących zagranicą. Będzie to okazja do spotkań inżynierów z różnych środowisk, którzy osiągnęli sukces poza krajem, a którzy mogą spojrzeć na nasz rozwój ze swojej perspektywy oraz wzbogacić dyskusje o własne doświadczenia. Zjazd zakończy posiedzenie Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, w którym wezmą udział przedstawiciele organizacji z Anglii, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy, a także inżynierowie z krajów Ameryki Północnej i Południowej. Z tymi wszystkimi stowarzyszeniami łączą nas umowy partnerskie. Przewodniczący Amerykańskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich, Adam Nowak, jest zresztą współorganizatorem Kongresu Techników Polskich. W organizacji zarówno Kongresu, jak i Zjazdu, ściśle współpracujemy z Uczelniami Wrocławia.

Jak wygląda struktura NOTu?
NOT ma swoją siedzibę w Warszawie i zrzesza 31 jednostek terenowych, w tym Wrocławską Radę FSNT NOT. Każda z jednostek terenowych prowadzi działalność służącą społeczeństwu i sprzyjającą rozwojowi regionu, w którym działa. Na przykład w Legnicy funkcjonuje NOT Zagłębia Miedziowego, w skład którego wchodzi bardzo prężnie działające Stowarzyszenie Techników Górnictwa. Wszystkie te jednostki terenowe tworzą Krajową Radę Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Trzeba podkreślić, że każde stowarzyszenie, które wchodzi w skład Wrocławskiej Rady FSNT NOT, ma własny statut i dobrowolnie przynależy do federacji. Organizacje te utrzymują się w zasadzie wyłącznie ze składek członkowskich.

Współpracujecie Państwo z administracją państwową i samorządową ?
Tak. Działamy na przykład w Radzie Gospodarczej Marszałka. Jesteśmy otwarci na współpracę w ramach branż reprezentowanych przez Stowarzyszenia.

Wspominał Pan o zmienności czasów. Czy NOT powinien dostosowywać się do tych przemian? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Organizacja zmienia się cały czas. Dostrzegamy dziś mniejszą potrzebę stowarzyszania się techników, co według mnie jest kwestią nowych uwarunkowań gospodarczych i prawnych. Stowarzyszenia sfederowane we WR, w oparciu o tradycję, poszukują nowych dróg działania, takich jak te podejmowane w kierunku humanizacji techniki. Mamy zamiar na przykład pokazywać kino techniczne, przedstawiać jak przebiegały przemysłowe rewolucje. Pamiętając o przeszłości, świadomi roli i osiągnięć przeszłych pokoleń techników w tworzeniu powojennej przestrzeni gospodarczej i cywilizacyjnej Dolnego Śląska, szanując tradycję, staramy się tworzyć przyszłość.

Oceń artykuł:
+5
0