Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

S8 - inwestycje nam po drodze

Małgorzata Pawlaczek, 2015-05-18
S8 - inwestycje nam po drodze
Konferencja pod takim tytułem odbyła się 14 maja w Łodzi. To również nazwa programu współpracy czterech stref ekonomicznych i pięciu województw, której celem są spójne działania gospodarczo-inwestycyjne, dzięki którym pozyskane zostaną nowe projekty inwestycyjne, a co za tym idzie stworzone nowe miejsca pracy.

Spotkanie odbyło się pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Droga ekspresowa S8 jest jedną z najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Łączy Wrocław, Łódź, Warszawę i Białystok. Docelowo będzie miała długość 565 km, jest prawie skończona, trwa budowa lub postępowania przetargowe na ostatnie odcinki.

Zdaniem Ilony Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki to najlepszy moment, aby rozpocząć działania związane z wykorzystaniem potencjału gospodarczego terenów położonych wzdłuż S8.

– Pierwsze porozumienie "wokół dróg" zbudowaliśmy na Dolnym Śląsku. W Głogowie,19 lutego, rozpoczęliśmy projekt „S3 – Droga Wielkich Możliwości”. S8 to kolejne działanie tworzące dobry klimat inwestycyjny w regionach położonych wzdłuż nowozbudowanych arterii. S8 jest drogą wyjątkową, bo łączy potencjał rozwojowy pięciu województw i czterech stref ekonomicznych. Nie możemy czekać, aż biznes tę drogę znajdzie. To my musimy wyjść do firm, pokazać im gminy i powiaty, przez które przebiega S8, wypromować doskonałe tereny specjalnych stref ekonomicznych i przygotować jak najlepszą ofertę dla inwestorów

– podkreślała Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

O tym, że lokowanie przedsięwzięć w strefach ekonomicznych po prostu się opłaca świadczą liczby. Specjalne strefy ekonomiczne od kilkunastu lat z powodzeniem przyciągają inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Łączna wartość zrealizowanych w 14 SSE projektów, przekroczyła już 100 miliardów złotych a przedsiębiorcy utworzyli w nich ponad 300 tysięcy miejsc pracy. O atrakcyjności danego obszaru decydują nie tylko zachęty inwestycyjne, ale również położenie i dostępne powiązania komunikacyjne, które stanowią kluczowy czynnik przy doborze odpowiedniej lokalizacji.

Szefowie stref położonych wzdłuż S8 są przekonani, że zainteresowanie tymi terenami będzie duże.

– Droga ekspresowa S8 od Wrocławia do Białegostoku połączyła nas, strefy, i mamy nadzieję, że połączy Państwa, samorządy i inwestorów. Przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę inwestycyjną. Mam nadzieję, że z niej skorzystacie

– zachęcała Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK".

WSSE "INVEST-PARK" posiada w przebiegu S8, lub w sąsiedztwie arterii, kilka podstref. W większości z nich są jeszcze wolne tereny, w innych są plany włączenia nowych obszarów. Podstrefa Wrocław to 286 ha (dostępne 140 ha), Brzeg Dolny: 53 ha (dostępne 6, 7 ha), Jelcz-Laskowice: 87,9 ha (dostępne 8,5 ha), Oława: 175 ha (dostępne 40 ha), Oleśnica: 22 ha (dostępne 11,2 ha), Twardogóra: 4,3 ha (teren zagospodarowany), Syców: 9,7 ha (dostępne 8,9 ha), Kluczbork: 53,9 ha (teren zagospodarowany), Krotoszyn: 49,7 ha (teren zagospodarowany), Kalisz: 11,5 ha (dostępne 5,1 ha).

Prezes Barbara Kaśnikowska podkreślała, że oferta strefy nie jest skierowana tylko do dużych, zagranicznych firm. Wśród inwestorów są polskie, małe i średnie firmy i to właśnie dla sektora MŚP, strefa ma specjalne propozycje.

– Budujemy hale przemysłowe, z pomieszczeniami biurowymi dla MŚP. W 2014 roku uruchomiliśmy 4 hale: w Wałbrzychu, Nowej Rudzie, Kłodzku, Bolesławcu. To ułatwienie dla firm, które nie mogą zainwestować własnego kapitału w budowę miejsca do prowadzenia działalności. Dzięki tej ofercie, mogą potrzebne pomieszczenia wydzierżawić lub kupić. Okazało się, że nasz pomysł był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Hale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku powstaną kolejne, we Wrześni i Dzierżoniowie

– deklaruje Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE "INVEST-PARK".

Wsparcie dla inwestorów obiecuje także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Zapowiada budowę dróg lokalnych, ułatwiających komunikację z drogami ekspresowymi S3 i S8 oraz dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego.

– Sam szkielet wielkich, strategicznych inwestycji nie wystarczy, trzeba do nich dojechać. W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 zaplanowaliśmy 15 proc. środków na drogi lokalne. Ważne jest także zaangażowanie regionów w rozwój kształcenia zawodowego i monitorowanie zapotrzebowania rynku pracy, ponieważ powodzenie inwestycji to nie tylko odpowiednia infrastruktura, ale również wyspecjalizowani pracownicy, którzy będą w niej zatrudnieni

– uważa Cezary Przybylski, marszałek dolnośląski.

Wielkie nadzieje z drogą S8 wiążą samorządowcy z gmin, przez które przebiega.

– Dzięki S8 czas przejazdu z Sycowa do Wrocławia zmniejszył się do 35, 40 minut. Droga jest szansą i oferuje duże możliwości zarówno dla naszej gminy jak i dla potencjalnych inwestorów. W gminie Syców mieszka się komfortowo. Mamy wiele terenów zielonych, zbiornik rekreacyjny w Stradomii Wierzchniej, arboretum leśne, rozbudowaną bazę sportowo- rekreacyjną. Brakuje jedynie nowych miejsc pracy, dlatego tak bardzo liczymy na wzrost zainteresowania naszą podstrefą

– przekonywał Marek Grenda, naczelnik wydziału Infrastruktury Technicznej i Inwestycji w Urzędzie Miasta w Sycowie.

Podczas konferencji "S8 – INWESTYCJE NAM PO DRODZE" Prezesi: Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK”, Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. i Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. podpisali porozumienie o wsparciu inwestycyjnym dla MŚP wzdłuż trasy S8, w którym zapisano:

„...Inicjujemy rozwój gospodarczy terenów ulokowanych przy drodze Wrocław - Łódź- Białystok. Zamysłem naszym jest, aby droga S8 stała się gospodarczą arterią, przy której ulokuje się wielu przedsiębiorców zachęconych bardzo dobrymi ofertami terenów bądź hal i logistycznym położeniem. Może to być idealna lokalizacja dla firm z sektora MŚP i szansa dla samorządów na nowe miejsca pracy w ich małych ojczyznach. Wierzymy, że nasze wspólne działania doprowadzą do tego, że droga biegnąca przez pięć województw i cztery SSE, stanie się w najbliższych latach symbolem przedsiębiorczości, innowacyjnych projektów i nowych miejsc pracy”.


Marszałkowie województw: Łódzkiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego, Wielkopolskiego i Podlaskiego podpisali list intencyjny o wspólnej promocji i wspieraniu lokalnych inicjatyw związanych z trasą S8.

Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki, jest przekonana, że współpraca tak wielu podmiotów to gwarancja sukcesu.

– Bardzo się cieszę, że są tu wszystkie najważniejsze osoby, które mogą stworzyć dobry klimat inwestycyjny nie tylko wzdłuż S8 ale też w całej Polsce. Drogą S8 i naszymi działaniami łączymy nie tylko Wrocław z Białymstokiem, ale łączymy wschód i zachód kontynentu. Wykorzystajmy fakt, że jesteśmy w sercu Europy. Wzmocnijmy szanse eksportowe polskich firm, mamy wiele do zaoferowania, najwyższy czas pokazać to światu

– apelowała Ilona Antoniszyn-Klik.

inf.
Oceń artykuł:
+1
0