Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Jak współpracować z Kazachstanem?

Filip Bernat, 2016-03-07
Jak współpracować z Kazachstanem?
Możliwość sprzedaży produktów i usług na terenie Republiki Kazachstanu, specyfika nawiązywania kontaktów z tamtejszymi przedsiębiorcami, formy i możliwości inwestowania oraz instrumenty wsparcia i system podatkowy – to główne tematy spotkania dla przedstawicieli dolnośląskich firm z sektora MŚP, które odbyło w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Spotkanie prowadzili dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Andrzej Stefański oraz eksperci z Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Spółki DAWG. Udział wzięło w nim ponad 30 przedsiębiorców z regionu, przede wszystkim z branży spożywczej, chemicznej, produkcji maszyn oraz surowcowej, reprezentowanej przez przedstawicieli spółek KGHM.

Kazachstan jest czwartym największym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W ostatnich latach eksport na tamtejszy rynek prowadziło ponad 1400 polskich firm, a import – co najmniej sto.

– Do 2014 roku wymiana handlowa Polski z Kazachstanem rozwijała się stabilnie i była relatywnie zbilansowana. Obserwowany w 2015 r. spadek polskiego eksportu do tego kraju jest przede wszystkim wynikiem wyhamowania tempa rozwoju gospodarczego Kazachstanu, ale też osłabieniem tamtejszej waluty. Nie znaczy to jednak, że nie ma tam potencjału dla naszych przedsiębiorców, wręcz przeciwnie. Zależy nam by przedsiębiorcy z naszego regionu rozwijali swoją działalność na zagranicznych rynkach, zwłaszcza takich, których ogromny potencjał dopiero jest odkrywany i gdzie nasze firmy mogą odnosić spektakularne sukcesy

– powiedział podczas spotkania prezes DAWG, Andrzej Jamrozik.

Do Kazachstanu eksportujemy przede wszystkim wytwory przemysłu elektromaszynowego (udział ok. 26-31%), chemicznego (27-33%), artykuły rolno-spożywcze (11-20%) oraz wyroby hutnicze (6-12%). Eksport innych grup towarowych nie przekracza 5%.

Import zdominowany jest z kolei przez dostawy produktów mineralnych, w szczególności olejów ropy naftowej, gazu ziemnego, wodoru i gazów szlachetnych.

– W Kazachstanie zarejestrowanych jest około 190 podmiotów z udziałem kapitału polskiego, działających między innymi. w branży naftowo-gazowej, sektorze farmaceutycznym, elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, w przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej

– komentował Andrzej Jamrozik.

– Perspektywy do dalszej współpracy handlowo-inwestycyjnej pomiędzy polskimi i kazachstańskimi firmami dają branże związane z budownictwem, gospodarką mieszkaniowo-komunalną, przemysłem farmaceutycznym i usługami medycznymi, rolnictwem i przetwórstwem rolno-spożywczym, maszynami i urządzeniami dla górnictwa, technologiami ochrony środowiska, usługami logistyczno-transportowymi, przemysłem obronnym czy też przemysłem chemicznym – powiedział natomiast Andrzej Stefański, dyrektor Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Perspektywy rozwoju współpracy pojawiają się też w obszarze dostaw nowoczesnych maszyn i urządzeń energooszczędnych oraz sektorze IT/ICT.

Oceń artykuł:
+7
0