Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Jarosław Gowin: Gospodarczy rozwój kraju to zadanie priorytetowe

Filip Bernat, 2016-05-09
Jarosław Gowin: Gospodarczy rozwój kraju to zadanie priorytetowe
W czwartek 5 maja odbył się Dolnośląski Salon Gospodarczy, w którym wzięli udział m.in. minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, marszałek senior Sejmu RP Karol Morawiecki, wojewoda dolnośląski, Cezary Przybylski, a także przedstawiciele środowisk gospodarczych i akademickich. Organizatorem i gospodarzem spotkania był dolnośląski Business Centre Club.

Podczas spotkania omówiono szanse dla polskiej gospodarki w kontekście funkcjonowania Rady ds. Innowacyjności, rozwoju przedsiębiorczości akademickiej, paktu dla nauk technicznych oraz Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

Jarosław Gowin podkreślił, że gospodarczy rozwój kraju powinien być zadaniem priorytetowym. Minister omówił trzy najważniejsze filary Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (tzw. Plan Morawieckiego), którymi są jego zdaniem reindustrializacja, patriotyzm gospodarczy oraz przejście gospodarki z fazy imitacyjnej do innowacyjnej.

Najwięcej czasu przedstawiciel Rady Ministrów poświęcił jednak relacji między światem nauki a biznesem, opowiadając o przygotowanej już nowelizacji ustawy dotyczącej innowacyjności, zawierającej zapisy o przywróceniu ulg na innowacje.

Jak zapewnił, Rząd chce w ten sposób zachęcić środowisko akademickie do wyboru nowej ścieżki kariery, polegającej na uzyskiwaniu tytułów za nowatorskie rozwiązania, a nie za prace teoretyczne.

Jarosław Gowin poruszył także temat podziału instytutów naukowych w oparciu o rozwiązania niemieckie i fińskie. W Polsce skutkowałoby to jego zdaniem wyodrębnieniem trzech grup: laboratoriów badawczych, narodowych instytutów pogrupowanych w sieci branżowe oraz instytutów badawczych przekształconych w sprywatyzowane spółki.

- Dolnośląski Salon Gospodarczy, łączący środowiska gospodarcze i akademickie, powstał z potrzeby reagowania na bieżącą sytuację gospodarczą kraju. Niejednokrotnie poruszaliśmy tematy trudne czy wręcz kontrowersyjne. Tym bardziej cieszę się, że za każdym razem spotkania z tego cyklu cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku gospodarczo-akademickim. Życzyłbym sobie, by takich okazji do debat, podczas których możemy czerpać wzajemnie ze swojej wiedzy, było więcej - mówi Marek Woron, Kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC.  

Oceń artykuł:
+4
0