Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Konferencja Kapitał na rozwój - nowe możliwości 2015

Elżbieta Łuczkiewicz, 2015-04-27
Konferencja Kapitał na rozwój - nowe możliwości 2015
„Przedsiębiorstwo, które nie potrafi tworzyć innowacji, ginie” - te słowa P.F. Druckera, uważanego za "ojca" współczesnych metod zarządzania, można uznać za motto konferencji „Kapitał na rozwój – nowe możliwości 2015”, która odbyła się 23 kwietnia 2015 w Hotelu Sofitel Wroclaw Old Town.

Aby dobrze inwestować, należy znaleźć odpowiednie źródła finansowania. Instytucje rynku kapitałowego oferują w tym zakresie nowe możliwości, z których można skorzystać, a na pewno warto o nich wiedzieć, przekonywali eksperci z rynku finansowego.

O tym, jak wprowadzać innowacyjne technologie i poszerzać rynki zbytu, w kraju i zagranicą, dzięki inwestycjom w działalność firmy, opowiadali eksperci Konfederacji Lewiatan oraz praktycy z wieloletnim doświadczeniem. Eksperci doradzali także, jakie instrumenty są najbardziej odpowiednie dla firm z sektora Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MMŚP).


Konferencja została podzielona na dwa bloki tematyczne: poranny i popołudniowy.

W pierwszej części zostały przedstawione cztery uzupełniające się instrumenty finansowe obejmujące: produkty bankowe, w tym kredyt technologiczny na innowacyjne technologie, inicjatywa JEREMIE oraz fundusze private equity i venture capital.

Firmom rozpoczynającym działalność eksperci Konfederacji Lewiatan proponowali usługi funduszy Business Angel/Anioły Biznesu. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw przedstawione zostały możliwości dostępu do finansowania w ramach inicjatywy JEREMIE.

MŚP to także beneficjenci kredytu technologicznego udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, o czym opowiadał Marek Mystkowski z BGK. (więcej na stronie http://www.poir.gov.pl/ )

Krzysztof Michalik z banku Polska Kasa Oszczędnościowa omówił proces inwestycyjny i współpracę sektora prywatnego z bankami. Ryszard Kruk z Enterprise Investors tłumaczył w jaki sposób fundusze private equity i venture capital mogą zbudować wartość firmy przed wejściem na giełdę i nie tylko.

Wystąpił także Włodzimierz Steczko, przedsiębiorca z Kamiennej Góry, który podzielił się z uczestnikami swoim doświadczeniem ze współpracy z Karkonoską Agencją Rozwoju Lokalnego S.A. Skorzystał z inicjatywy JEREMIE, uzyskał dofinansowanie swojej działalności transportowej, teraz magazynuje i przerabia odpady. Zatrudnienie w jego firmie zwiększyło się z dziesięciu do piętnastu osób. - Krótki czas oczekiwania i prędka decyzja przyznania pożyczki – podsumował.

Druga część konferencji odbyła się w mniejszych grupach tematycznych. Eksperci przeprowadzili cztery interaktywne warsztaty, na których szczegółowo zostały omówione prezentowane w bloku porannym metody finansowania inwestycji. Warsztat z finansowania dla start-up’ów przeprowadził Marcin Szuchta – Kierownik Projektu Data Techno Park Ventures.

– Jeżeli nie nauczymy się korzystać z zewnętrznych źródeł finansowania, będziemy rozwijać się dużo wolniej

– mówił Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zwrócił uwagę, że ponad połowa polskich firm uważa, ze innowacje nie są potrzebne, a blisko 60% chce przetrwać bez rozwoju.



Konferencja „Kapitał na rozwój – nowe możliwości 2015” została zorganizowana przez Konfederację Lewiatan przy współpracy z Regionalnym Związkiem Pracodawców Konfederacji Lewiatan, Dolnośląscy Pracodawcy. Była to już druga konferencja dedykowana firmom z sektora MMŚP . Relację z poprzedniej można przeczytać TUTAJ.
http://www.dolnoslascypracodawcy.pl/dolnoslascy-pracodawcy/3/news/16/entry/1039

Źródło: informacja prasowa
Oceń artykuł:
+4
0