Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Konsekwencja w działaniu i rozwój

Małgorzata Pawlaczek, 2013-11-06
Konsekwencja w działaniu i rozwój
Z Markiem Kacprowiczem, Prezesem Zarządu KGHM Metraco SA o działalności Spółki, dochodach i perspektywach rozwoju rozmawia Małgorzata Pawlaczek.

Jakie są obszary działalności KGHM Metraco SA?
KGHM Metraco SA to wyspecjalizowana firma, którą do życia powołano w 1991 roku, jako część grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA Na początku działalności Spółka zajmowała się handlem produktami pochodnych pochodzących z przetwórstwa miedzi, takich jak miedź, srebro czy ołów. W miarę upływu czasu zakres naszej działalności się zmieniał i obecnie KGHM Metraco SA sprzedaje sól drogową, kable i przewody, katody miedziane i walcówki, a także drut z miedzi beztlenowej. Skupujemy złom miedzi, ług posulfitowy, 40-procentowy wodzian hydrazyny, fosforan wapnia i kwas solny oraz zajmujemy się usługami logistycznymi, takimi jak transport kolejowy, samochodowy i morski. Rynek transportowy jest dla nas ważny, bo perspektywiczny. Łączna masa towarów przewożonych przez Spółkę wynosi ponad milion ton rocznie.

Zakres działalności KGHM Metraco jest więc bardzo szeroki. Czy firma ma swoje priorytety?
Każdy aspekt naszej działalności jest dla nas niezwykle ważny i trudno mówić, że któryś z obszarów jest najważniejszy. Niemniej spółka wypracowała na rynku pozycję znaczącego dostawcy soli przeznaczonej do zimowego utrzymania dróg oraz największego odbiorcy złomu miedzi w Polsce. Jesteśmy także właścicielem najnowocześniejszego w Europie Terminalu Kwasu Siarkowego, który w 2012 roku uruchomiliśmy w Porcie Szczecin. W związku z planowaną rozbudową huty złomowej spodziewamy się wzrostu znaczenia złomu w naszych obrotach.

Jakie miejsce w działalności KGHM Metraco zajmuje skup złomu miedzi? Co dalej dzieje się z produktem, który trafia do KGHM Metraco i co dalej dzieje się z tym produktem?
Kluczowym obszarem funkcjonowania spółki jest skup złomu miedzi na potrzeby hut KGHM Polska Miedź SA W ramach Biura Recyklingu w Szklarach Górnych funkcjonuje Baza Obrotu Złomem. Tam pozyskana miedź podlega ocenie jakościowej, następnie jest prasowana, bo tak łatwiej ją przetransportować, i wreszcie dostarczana jako wsad do pieców hutniczych KGHM Polska Miedź SA, a także oddziałów Hut Miedzi „Głogów” i „Legnica”. Cały proces, od dostarczenia złomu do przetransportowania wsadu do hut zajmuje nie więcej niż 24 godziny. Warto dodać, że dzięki inwestycjom dokonanym w latach 2008-2010, zdolności przerobowe BOZ wynoszą 500 ton złomu na dobę.

W 2012 KGHM Metraco dostarczył do hut KGHM 140 tys. ton złomów miedzi, co stanowi rekordową ilość. Czy ten rok, po podsumowaniu trzech kwartałów może być pod tym względem jeszcze korzystniejszy dla spółki?
Z analizy dostaw złomów w trzech kwartałach br. wynika, że w roku 2014 do hut KGHM PM SA Dostarczymy podobną ilość złomów, jak w roku ubiegłym. Jednak z uwagi na zmienną sytuację na rynku złomów miedzi w kraju i za granicą trudno mieć 100-procentową pewność.

Co, Pana zdaniem, przekonuje kontrahentów do kooperacji właśnie z KGHM Metraco SA?
Funkcjonujemy w ramach grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA, która ma ugruntowaną pozycję na rynku. Poza tym sądzę, że poprzez naszą działalności udowodniliśmy, że jesteśmy godnym zaufania, sprawdzonym i rzetelnym partnerem biznesowym. Od lat dzięki konsekwencji w działaniu i umiejętności utrzymywania dobrych relacji z kontrahentami sukcesywnie zwiększamy zarówno zasięg, jak i skalę działania.

Który obszar działalności przynosi KGHM Metraco SA największe przychody i jak procentowo rozkładają się zyski z poszczególnych obszarów?
Przychody ogółem wyniosły ponad 4,1 mld zł. Największe, bo blisko 95 proc., nasza Spółka, będąc w grupie kapitałowej KGHM osiąga właśnie z działalności handlowej opartej na porozumieniach z KGHM Polska Miedź SA Dominuje złom i produkty miedzi, które odpowiadają za 86 proc. obrotu. Kolejnymi pozycjami są sól i ług posulfitowy. W obrocie poza porozumieniami główną pozycję zajmuje obrót katodą miedzi. Wymieniony asortyment ma główny wpływ na wynik brutto ze sprzedaży, jaki osiągnęliśmy w ciągu 8 miesięcy 2013 roku. Obrót złomem i produktami miedzi przyniósł nam 69 proc., solą – 7 proc., ługiem posulfitowym – ok. 5 proc., wreszcie sprzedaż katod miedzi, jak wspomniałem poza KGHM, to 5 proc. Dodatkowe przychody osiągamy na działalności spedycyjno-magazynowej, realizowanej za pośrednictwem Terminalu Kwasu Siarkowego w Szczecinie.

Co, Pańskim zdaniem, decyduje o bardzo wysokiej pozycji KGHM Metraco w rankingach gospodarczych, w tym 4. miejsce w Rankingu „Liderzy Dolnego Śląska” i 56. w ogólnopolskiej „Liście 500” tygodnika Polityka?
Tak wysokie miejsce w Rankingu „Liderzy Dolnego Śląska” oraz 56. miejsce w ogólnopolskiej „Liście 500” tygodnika Polityka to obiektywne dowody na to, że z roku na rok Metraco wspina się coraz wyżej po rankingowych słupkach. Sądzę, że to ważne dla naszych kontrahentów, uwiarygodniają bowiem naszą rynkową pozycję. Tego rodzaju wyróżnienia cieszą również dlatego, że niezależna kapituła konkursowa w ten sposób wyróżnia i nagradza wszystkich zatrudnionych w KGHM Metraco. Praca całego zespołu przyczyniła się do wypracowania zarówno zysków, jak i wysokiego miejsca wśród dolnośląskich i polskich firm. To także potwierdzenie, że wraz z wieloma innymi dolnośląskimi przedsiębiorstwami przyczyniliśmy się do tego, że o Dolnym Śląsku mówi się, że jest „lokomotywą polskiej gospodarki”.

Jakie są najważniejsze punkty strategii rozwoju przedsiębiorstwa?
Misją działań KGHM Metraco jest efektywna obsługa klientów oraz stałe doskonalenie świadczonych usług. KGHM Metraco dąży do zdobycia pozycji lidera na rynku sprzedaży soli drogowej oraz objęcia czołowego miejsca w grupie dostawców złomu. Kluczowym celem KGHM Metraco jest kompleksowa i sprawna obsługa KGHM Polska Miedź SA przede wszystkim w zakresie surowców i produktów strategicznych, w oparciu o własną działalność logistyczno-spedycyjną. Ponadto postawiliśmy przed KGHM Metraco zadanie zwiększenia dostaw złomu różnych klas od 2015 roku. W związku z projektem budowy Węzła Topienia Złomu przy Hucie Miedzi „Legnica” chcemy umożliwić maksymalne wykorzystania zdolności produkcyjnych kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice do 1 miliona ton soli w 2016 roku. Wreszcie planujemy wzrost wartości firmy poprzez efektywne realizowanie działań związanych z innymi niż KGHM Polska Miedź odbiorcami towarów i usług.
Oceń artykuł:
0
0