Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Polecaj pracowników i zarabiaj pieniądze

Filip Bernat, 2016-07-11
Polecaj pracowników i zarabiaj pieniądze
Wrocławski start-up LepszaPraca.pl stworzył platformę ułatwiającą proces pozyskiwania pracowników. Każdy użytkownik może polecać kandydatów, a za sfinalizowane w ten sposób rekrutacje otrzymywać nagrody pieniężne. Najwyższa wyniosła jak dotąd 10 000 zł.

LepszaPraca.pl znajduje się w siedzibie przedsiębiorstwa Bergman Engineering we Wrocławiu, w powojennej willi na Oporowie. Firma działa trójstronnie: wspiera procesy rekrutacyjne przedsiębiorców, oferując im innowacyjne rozwiązania, rekruterom pozwala zaś na wygodne poszukiwanie pracowników i zapewnia szeroki katalog projektów.

– W najbliższym czasie umożliwimy też kandydatom zarządzanie swoim CV, dzięki czemu będą mogli dobierać odpowiednie zestawy informacji o sobie dla różnych pracodawców – tłumaczy PR manager firmy, Dominika Węcławek.

Polecać kandydatów i zdobywać nagrody może każdy, wystarczy się zarejestrować. Kwotę, jaką można otrzymać za rekomendowanie wartościowego pracownika, który zostanie przyjęty na oferowane stanowisko, ustalają sami pracodawcy.

Wzorem dużych korporacji
Pomysłodawcą i twórcą LepszejPracy.pl jest jej CEO, Kamil Paśko, który jako programista i przedsiębiorca wielokrotnie musiał mierzyć się z procesem rekrutacji – zarówno jako poszukujący pracy, jak i pracowników.

– Niezależnie od tego, po której stronie się znajdowałem, zawsze brakowało mi wygodnych i efektywnych narzędzi usprawniających ten proces – wspomina. – Dlatego poświęciłem wolny czas na budowanie platformy, która mogłaby go ułatwić.

Paśko postanowił stworzyć mechanizm, który pozwoli prowadzić innowacyjną rekrutację społecznościową oraz odbierać nagrody za skuteczną rekomendację wartościowych pracowników.

– Podobny system funkcjonował dotychczas w dużych korporacjach w ramach zamkniętej rekrutacji wewnątrz firmy – tłumaczy. – My uwalniamy ten proces i umożliwiamy gratyfikację każdemu polecającemu.

Efektywna współpraca
Początki nie były jednak łatwe. Jak wspomina dyrektor generalny start-upu LepszaPraca.pl, samo stworzenie odpowiedniej platformy internetowej zajęło półtora roku żmudnej i skrupulatnej pracy deweloperskiej. Brakowało także inwestora, który pomógłby wprowadzić narzędzie na rynek. Paśko brał więc udział w wielu spotkaniach networkingowych, pozwalających na wymianę informacji i stworzenie sieci kontaktów, m.in. w wykładach organizowanych przez Akademię Przedsiębiorczości AKME.
Podczas jednego z tych spotkań, Paśko spotkał współzałożyciela firmy Work Service, a obecnie dyrektora Bergman Engineering, Tomasza Szpikowskiego, któremu opowiedział o swoim projekcie.

– Tomkowi tak bardzo spodobał się mój pomysł, że zaproponował nie tylko wsparcie finansowe, ale także partnerstwo biznesowe – opowiada Kamil Paśko. – Dzięki temu możemy pracować wspólnie i dzielić się zdobywaną wiedzą. Tomek ma olbrzymie doświadczenie i świetne pomysły, my zaś energię i rozeznanie w nowoczesnych technologiach.

Obecnie LepsząPracę.pl tworzy siedem osób. Do Kamila Paśko i Tomasza Szpikowskiego dołączyli Ziemowit Żwirbliński jako szef sprzedaży, zajmujący się PR-em i obsługą social mediów Dominika Więcławek i Szymon Bazan oraz dział handlowy, który tworzą: Gosia Białowąs, Adam Trembecki i Paweł Wikliński.

Edukować rynek pracy
Jak mówi Kamil Paśko, platforma największym zainteresowaniem cieszy się wśród pracodawców.

– Wiele osób żyje w przekonaniu, że wciąż mamy rynek pracodawcy, a firmy zasypywane są ogromną ilością CV – wyjaśnia. – Prawda jest jednak taka, że przedsiębiorstwa cały czas poszukują specjalistów. Aby do nich dotrzeć, korzystają z tak zwanego crowdsourcingu, bazując na relacjach międzyludzkich oraz możliwościach stwarzanych przez nowe technologie i portale społecznościowe.

Jednocześnie twórca LepszejPracy.pl przyznaje, że firma nie odczuwa w kraju właściwie żadnej konkurencji.
– Są strony internetowe z ogłoszeniami o pracy, są też przedsiębiorstwa pomagające w prowadzeniu rekrutacji wewnętrznej. My jesteśmy jednak pierwszą platformą połączoną z narzędziami do rekrutacji 4.0 – zapewnia i dodaje, że zasięg platformy nie ogranicza się jedynie do Polski. – Najwyższą nagrodę, bo aż 10 000 złotych, wyznaczyła niedawno firma działająca w Sztokholmie, która za naszym pośrednictwem czeka na rekomendację administratorów Big Data –opowiada Paśko.
Pytany o plany start-upu odpowiada zaś:

– Obecnie budujemy największą sieć rekruterów w Polsce. Decydując się na współpracę z nami, headhunterzy zyskają wcześniejszy dostęp do ofert z nagrodami, bedą też mieli wpływ na rozbudowę i rozwój platformy. Najważniejszym wyzwaniem pozostaje jednak edukacja polskiego rynku pracy, tu wciąż mierzymy się z wieloma stereotypami. Zarówno na temat kandydatów, jak i pracodawców. Na szczęście, rewolucjonizując branże HR mamy poczucie, że wszystko idzie ku dobremu. 

Oceń artykuł:
+11
0