Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Przy śniadaniu o inwestycjach

Elżbieta Łuczkiewicz, 2015-07-21
Przy śniadaniu o inwestycjach
Wykorzystanie potencjału dróg S3 i S5, budowa hal pod wynajem dla inwestorów oraz rozwój stref aktywności gospodarczej - to główne tematy poruszane podczas śniadania prasowego z Iloną Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, które odbyło się w poniedziałek 20 lipca, w siedzibie Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki.

W spotkaniu, oprócz wiceminister Ilony Antoniszyn-Klik i przedstawicieli trzech dolnośląskich stref ekonomicznych: legnickiej, kamiennogórskiej i wałbrzyskiej, nie zabrakło też samorządowców zaangażowanych w rozwój gospodarczy regionu. O planach pobudzania potencjału gospodarczego w gminach opowiadali: Emilian Bera - burmistrz Jawora, Stanisław Longawa - wójt gminy Kłodzko oraz Robert Lewandowski - burmistrz Żmigrodu. 

– Strefy ekonomiczne nie są miejscami zarezerwowanymi tylko dla dużych koncernów. To mają być raje dla małych i średnich przedsiębiorstw szukających najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Mechanizm działania stref ekonomicznych jest uniwersalny. Dziś pokazujemy, że warto budować w nich swój kapitał. Doskonale wiedzą też o tym samorządowcy, którzy dzięki swojej otwartości i ciężkiej pracy pozyskują wspólnie ze strefami firmy dające niezwykle potrzebne, nowe miejsca pracy 

– powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
 
W trakcie spotkania Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Gospodarczej przedstawił plany rozwoju LSSE zakładające budowę hal pod wynajem m.in. w Głogowie oraz projekt włączenia do strefy ok. 650 ha terenów inwestycyjnych położonych na terenie miast Zgorzelec i Wrocław oraz gmin: Iłowa, Jawor, Męcinka, Miękinia, Radwanice oraz Złotoryja.
 

– Najwięcej, bo ok. 424 ha chce przyłączyć do LSSE Jawor. Wraz z 36 ha, którymi dysponuje gmina Męcinka, obszar ten ma szansę stać się jednym z największych i najbardziej atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w kraju. Władze Jawora i Męcinki podjęły już stosowne uchwały, w których wyraziły zgodę na włączenie gruntów w obręb LSSE 

– mówił w trakcie spotkania Rafał Jurkowalniec, prezes LSSE.
 
Ostateczna decyzja w sprawie włączenia gruntów do Strefy będzie należała do Ministerstwa Gospodarki. Pozyskanie i rozwój gospodarczy jaworskich terenów to jeden z elementów projektu „S3-Droga Wielkich Możliwości”, który zakłada stworzenie obszaru aktywności inwestycyjnej w pasie trasy S3, z północy na południe kraju.
 
Zarówno Jawor, jak i Męcinka posiadają atrakcyjne grunty inwestycyjne w pasie powstającej drogi ekspresowej S3. Za kilka lat będzie przebiegała tutaj trasa o ogromnym znaczeniu dla rozwoju przedsiębiorczości. Tak dobrze skomunikowany obszar inwestycyjny będzie z pewnością magnesem dla firm, które zechcą tu zainwestować i stworzyć nowe miejsca pracy.
 
Plan rozwój tej części regionu zakłada stworzenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która będzie włączona w obręb Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 

– Projekt "S3-Droga Wielkich Możliwości" i powstanie DSAG-u daje Jaworowi nowe szanse. Sąsiedztwo tras A4, S3 i bezpośrednie połączenie kolejowe z Niemcami czyni z nas „łakomy kąsek” dla firm szukających miejsca do prowadzenia swojego biznesu. Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej ma być takim właśnie terenem, na którym inwestorzy znajdą idealne warunki do prowadzenia swojego biznesu, a nasi mieszkańcy nowe miejsca pracy 

– mówił we Wrocławiu, Emilian Bera, burmistrz Jawora.
 
Spotkanie było też okazją do zapoznania się z doświadczeniami w pozyskiwaniu inwestorów trzech stref ekonomicznych. O niezwykle ważnym i odpowiadającym na potrzeby inwestorów projekcie budowy hal „pod klucz” mówił Teodor Stępa, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. WSSE wybudowała już cztery tego typu hale w Bolesławcu, Wałbrzychu, Nowej Rudzie i Kłodzku. Kolejne planowane są w Dzierżoniowie i we Wrześni.



Źródło: informacja prasowa
Oceń artykuł:
+3
0