Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Rekordowa wartość odpisów za 2015 rok

Filip Bernat, 2016-01-20
Rekordowa wartość odpisów za 2015 rok
Międzynarodowy Standard Rachunkowości 36 (MSR 36) na zamknięcie 2015 roku przyniesie rekordowe odpisy – wynika z najnowszej analizy KPMG, przeprowadzonej wśród największych spółek giełdowych w grudniu 2015.

Z raportu wynika, że ubiegłoroczne wydarzenia gospodarcze i polityczne, takie jak styczniowe uwolnienie franka szwajcarskiego czy gwałtowne przeceny akcji pod koniec roku, nie pozostały bez wpływu na polską gospodarkę. W ich następstwie oraz zgodnie z wymogami MSR 36, spółki giełdowe ogłaszają rekordowe, wielomiliardowe odpisy z tytułu utraty wartości swoich aktywów.

Międzynarodowy Standard Rachunkowości 36 w przypadku wystąpienia negatywnych wydarzeń gospodarczych (tzw. przesłanek) nakazuje przeprowadzenie testów aktywów spółek pod kątem trwałej utraty ich wartości. Następnie, o ile taka utrata faktycznie występuje, wymusza dokonywanie odpisów, co w sposób istotny rzutuje na wynik finansowy.

Najwyższe odpisy w sektorach energetycznym i deweloperskim
KPMG objęło swoim badaniem kilkadziesiat spółek notowanych na polskiej giełdzie, zarówno tych największych – z indeksu WIG 20, jak i mniejszych podmiotów z branż szczególnie narażonych na utratę wartości.

– Wnioski z badania są jednoznaczne – od 2014 roku raportowane są bardzo wysokie odpisy, a rok 2015 zapowiada się pod tym względem jako rekordowy. W trakcie trzech kwartałów 2015 roku aż 65% spółek z grona WIG 20 zaraportowało odpisy zgodnie z MSR 36, a średnia wartość odpisu na spółkę wyniosła aż 800 mln złotych

– mówi Marcin Łągiewka, dyrektor w zespole wycen w grupie Deal Advisory w KPMG w Polsce.

– Patrząc szerzej na rynek giełdowy, szczególnie wysokie odpisy zostały ujawnione w dwóch sektorach: energetycznym i deweloperskim. Biorąc pod uwagę fakt, że większość spółek przeprowadza testy zgodnie z MSR 36 dopiero na koniec roku finansowego, należy spodziewać się kolejnych odpisów, które zostaną ujawnione w sprawozdaniach za cały 2015 rok.

Nawet 30 mld zł dodatkowych odpisów
Czego należy się spodziewać w nowym roku? Zdaniem Marcina Łagiewki już dzisiaj można stwierdzić, że widoczne do końca grudnia 2015 r. ryzyka nie znikną, a mogą pojawić się także kolejne. Jak tłumaczy, MSR 36 oraz długotrwałe utrzymywanie kapitalizacji spółki giełdowej poniżej wartości księgowej aktywów netto może świadczyć o tym, że wartość ta jest zawyżona, a więc występują przesłanki ewentualnej dodatkowej utraty wartości, którą należy ujawnić.

– W przypadku spółek z grona WIG 20, wyłączając podmioty z sektora finansowego, w wielu przypadkach mamy ogromną ujemną różnicę pomiędzy kapitalizacją a saldem aktywów netto. Nasze szacunki wskazują, że o ile nie nastąpi wzrost kursów akcji lub poprawa otoczenia gospodarczego, w ciągu najbliższych 2 lat w spółkach z grona WIG 20 może pojawić się nawet 30 mld zł dodatkowych odpisów, które dotychczas nie zostały ujawnione

– tłumaczy.

Dyrektorzy finansowi powinni więc w okresie zamknięcia roku finansowego zwrócić szczególną uwagę na wskaźnik ceny do wartości księgowej (C/WK) dla spółki. Jeśli będzie on wynosić mniej niż jeden, to znaczy, że istnieją przesłanki ewentualnej utraty wartości aktywów.

Oceń artykuł:
+7
0