Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Klawesynowy pojedynek w Filharmonii Wrocławskiej już w niedzielę, 12 stycznia!

Małgorzata Pawlaczek, 2014-01-08
Klawesynowy pojedynek w Filharmonii Wrocławskiej już w niedzielę, 12 stycznia!
Albert Schweitzer, biograf Jana Sebastiana Bacha, napisał o klawesynie: „Urokowi tego migotliwego, szemrzącego dźwięku trudno się oprzeć”. Kto słyszał koncerty klawesynowe Bacha wykonywane na tym instrumencie, tego nie zadowoli ich wersja fortepianowa.

Bo czym byłaby historia muzyki bez Bacha? Jakże byłaby niepełna kultura baroku bez brzmienia klawesynu.

Jak przypuszczają bachowscy komentatorzy i monografiści, koncerty na 3 i 4 klawesyny miały stanowić zachętę dla najstarszych synów kompozytora do podjęcia jeszcze intensywniejszych ćwiczeń.

Po raz pierwszy w sali Filharmonii zabrzmi Koncert klawesynowy a-moll BWV 1065 na cztery klawesyny. Utwór będący swoistym „tribute to Vivaldi” – hołdem złożonym jednemu z najważniejszych kodyfikatorów formy koncertu, będącym wierną transkrypcją Koncertu h-moll op. 3 nr 10 Vivaldiego na czworo skrzypiec.

Koncert klawesynowy d-moll BWV 1063 na trzy klawesyny zawiera szereg fragmentów znanych z twórczości Bacha. W roku 1832, po niemal stu latach od powstania, przypomniał go Felix Mendelssohn-Bartholdy, a zachwycony Robert Schumann określił utwór Bacha mianem „jednego z największych arcydzieł”.

Ponad 30 lat temu w przestrzeń kosmiczną została wysłana sonda Voyager. Wśród informacji o naszej cywilizacji, planecie, otaczającym nas świecie, i nas samych, w kosmiczną próżnię został wysłany zapis najbardziej charakterystycznych dźwięków, jak śpiew ptaków, szczekanie psa czy warkot silnika samochodowego. Wśród tego zbioru znalazły się utwory najbardziej znaczących kompozytorów wszechczasów, które są chlubą naszego ludzkiego gatunku. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nim muzyki Jana Sebastiana Bacha.

Bach – to jego osoba stała się inspiracją, wzorem i natchnieniem dla późniejszych twórców różnorodnych gatunków muzycznych. Najznakomitsze dzieła instrumentalne „największego z największych” zabrzmią w Filharmonii Wrocławskiej w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej.

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Filharmonia Wrocławska
Oceń artykuł:
0
0