Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Oblicza muzyki współczesnej podczas koncertu 9 stycznia

Małgorzata Pawlaczek, 2014-01-03
Oblicza muzyki współczesnej podczas koncertu 9 stycznia
Energetyzm bruitystyczny, sonorystyka, aleatoryzm kontrolowany, poliwersyjny, polistrukturalny, serializm – to język muzyki XX wieku.

Choć dla zwykłego śmiertelnika pojęcia te brzmią wyjątkowo enigmatycznie (a są to tylko nieliczne z wielu), to nie ulega wątpliwości, że gwarantują brzmienia nowoczesne, ciekawe, nieprzewidywalne, a sam proces percepcji i kompozycji można określić jako „wyprawę w nieznane”.

– Przy komponowaniu bawi mnie możność wykorzystywania różnych technik – mówi Krzysztof Meyer, polski kompozytor, pianista, pedagog i autor książek o muzyce. – Czyli muzykę nową można utożsamiać z niezwykłą różnorodnością i dowolnością, zarówno w wykorzystywaniu nowoczesnych idei, jak i w nawiązaniu do przeszłości (czym byłby przecież postęp bez tradycji…).

W programie koncertu znalazły się utwory polskich współczesnych, znanych i cenionych kompozytorów, w tym właśnie wspomnianego Krzysztofa Meyera. Zabrzmią one w wykonaniu doskonałych muzyków: Łukasza Długosza, Radosława Pujanka, nominowanej do "Paszportu Polityki 2013" Katarzyny Budnik-Gałązki oraz Rafała Kwiatkowskiego.

Koncert odbędzie się w ramach promowania nowej płyty wydanej przez Filharmonię Wrocławską i CD Accord, na której znalazły się utwory Meyera, Pendereckiego i Słowińskiego w czwartek, 9 stycznia 2014 roku, o godz. 19:00 w sali Ossolineum.

Koncert kameralny:
Łukasz Długosz – flet
Radosław Pujanek – skrzypce
Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela

Program:
K. Meyer – Capriccio per sei strumenti op. 69
W. Słowiński – Barokowe reminiscencje
K. Penderecki – Kwartet fletowy

Źródło: Narodowe Forum Muzyki
Oceń artykuł:
0
0