Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Zapraszamy na wystawę Picasso Dali Goya. Tauromachia - walka byków

Elżbieta Łuczkiewicz, 2014-07-25
Zapraszamy na wystawę Picasso Dali Goya. Tauromachia - walka byków
23 lipca, w budynku Muzeum Architektury we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa połączona ze zwiedzaniem kuratorskim wystawy "Picasso, Dali Goya. Tauromachia - walka byków", która gościć będzie we wrocławskim Muzeum Architektury w dniach 24 lipca - 16 listopada 2014 roku.

Zespół klasztorny bernardynów, w którym obecnie mieści się Muzeum Architektury, wpisany jest do rejestru zabytków. Wystawa znajduje się w bazylikowym kościele św. Bernardyna.

Gotyckie wnętrze zabytkowej budowli wprowadza odwiedzających w nastrój kontemplacji i zadumy, a także skłania do refleksji. Rzeczy niezwykle ważnych w czasach pośpiechu i powierzchownego postrzegania – również dzieł sztuki. Wybierając się na wystawę mamy okazję zobaczyć nie tylko samą ekspozycję i kościół, ale też nową przestrzeń, która powstała z połączenia tych dwóch elementów.

– Muzeum jest niezwykłe - pełne gotyku, a teraz tak współczesne, na tyle że może być gospodarzem takiej wystawy i zapewne jeszcze wielu w przyszłości – przekonywała Monika Burian Jourdan, kuratorka wystawy.

Wystawę otwiera obraz Canaletta, (właśc. Bernardo Bellotto), nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

 Jestem bardzo dumna, że będziecie Państwo mogli zobaczyć to wspaniałe dzieło. Jest to praca, która otwiera wystawę i nie dzieje się tak bez powodu – poinformowała Serenella Baccaglini, kuratorka wystawy – Canaletto obserwował walkę byków w 1740 na placu św. Marka w Wenecji z okazji pierwszej wizyty króla polskiego w Wenecji – dodała.

Przechodząc dalej zobaczymy cykl rycin projektu Francisca Goi, zatytułowany Tauromachia, wykonany w technikach akwaforty, akwatinty i suchej igły. Artysta w 40 kompozycjach ukazał nie tylko historię walk byków w Hiszpanii, lecz również znane techniki zadawania śmiertelnych ciosów przez toreadorów w trakcie corridy. We Wrocławiu zaprezentowano siódmą edycję tej serii, odbitą z oryginalnych płyt w 1937 roku i podarowaną pisarzowi Ernestwoi Hemingway'owi, miłośnikowi walk byków.

Na wystawie dominują prace Pabla Picassa, które ukazują wszechstronność artysty i swobodę, z jaką stosował coraz to nowe techniki artystyczne. Zobaczyć możemy m.in. cykl litografii pt. Byki, na których artysta stopniowo kubizując i syntetyzując ciało zwierzęcia starał się wydobyć esencję jego kształtu.

Na ekspozycji oprócz obrazów Salvadora Dali, znajdują się również kreacje rzeźbiarskie artysty, m.in. Minotaur, czy Carmen.

Spotkanie z współorganizatorami wystawy, połączone z oprowadzaniem kuratorskim, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem przedstawicieli mediów.

 Zorganizowanie wystawy było dla mnie dużym wyzwaniem, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy musieliśmy przystosować nasz obiekt na potrzeby ekspozycji. Wykonaliśmy pracę pozytywistyczną, która znacznie udoskonali nasze muzeum. – poinformował na konferencji Jerzy Ilkosz, współorganizator wystawy, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu – Przebudowaliśmy kościół, który jest obecnie przystosowany zarówno do tej wystawy jak i do następnej, Alessandro Mendiniego, znakomitego włoskiego architekta i dizajnera.

Wystawa Alessandro Mendiniego, włoskiego architekta i dizajnera, będzie wstępem do wielkich ekspozycji w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

– Program Europejskiej Stolicy Kultury będzie bardzo zróżnicowany. Zrobiliśmy analizę tego jak widzowie odbierają różnego rodzaju wydarzenia i propozycje artystyczne w innych Stolicach Kultury. Okazało się, że tego typu wystawy gromadzą największą publiczność. Zeszłoroczną wystawę rodziny Brueghlów w krótkim czasie odwiedziło ponad 75 tysięcy osób – powiedział Krzysztof Maj, dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Chcąc udostępnić wystawę jak największemu gronu odbiorców, organizatorzy przygotowali dla nas małą niespodziankę. W poniedziałki, kiedy zazwyczaj muzea są zamknięte, ekspozycję będzie można podziwiać za połowę ceny.

 Muzeum Architektury będzie otwarte w poniedziałki, a wszystkie bilety będą o połowę tańsze. Ci którzy nie mają pieniędzy w poniedziałek mogą skorzystać z tańszej oferty – przekazał Mirosław Jasiński, kurator wystawy, dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu.

Bilety do kupienia w kasach Muzeum Architektury we Wrocławiu, w godz. 9.45 – 19.15

Bilet normalny 40 zł
Bilet ulgowy* 20 zł
Bilet rodzinny** 70 zł
Dzieci do 3 roku życia bezpłatnie

*osoby do 18 roku życia, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci – po okazaniu ważnej legitymacji
**2 osoby dorosłe + maks. 5 dzieci do 18  roku życia

www.ma.wroc.pl/
www.wroclaw.pl/tauromachia

W konferencji udział wzięli: Serenella Baccaglini – kuratorka wystawy, Monika Burian Jourdan – kuratorka wystawy, Adam Grehl – wiceprezydent Wrocławia, Mirosław Jasiński – kurator wystawy, dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Jerzy Ilkosz – współorganizator wystawy, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu i Krzysztof Maj – dyrektor generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Oceń artykuł:
+7
0