Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

NOT służy społeczeństwu

Małgorzata Pawlaczek, 2015-02-02
NOT służy społeczeństwu
Tadeusz Nawracaj, prezes zarządu Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT
Z Tadeuszem Nawracajem, prezesem zarządu Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT o dokonaniach i roli organizacji na Dolnym Śląsku rozmawia Marcin Prynda.

Jakie znaczenie NOT ma dla rozwoju Dolnego Śląska?
Wrocławska Rada ESNT NOT od ponad sześciu dekad, jako Federacja, aktualnie 19-tu Stowarzyszeń Naukowo Technicznych, jest w służbie i uczestniczy w rozwoju Dolnego Śląska. Jako Prezes w bieżącej kadencji podkreślałem wpływ działania NOT w regionie w publikacji w Kapitale Dolnego Śląska, gdy podsumowaliśmy 65 lat działalności Federacji.

Powtórzę tylko, że NOT we Wrocławiu zainicjował i rozwinął szereg cennych przedsięwzięć na rzecz postępu technicznego, rozwoju ruchu wynalazczości i racjonalizacji oraz opiniowania projektów aktów normatywnych z zakresu nauki i techniki. Z tych inicjatyw zrodziły się przyznawane przez NOT Dolnośląska Nagroda Jakości oraz nagroda Dolnośląskich Mistrzów Techniki. Od roku 2000 nagrody I-go stopnia przyznano 24 zespołom autorskim, nagrody II-go stopnia 28 zespołom, natomiast wyróżnienia przyznano 18-tu pracom.

W bieżącym roku w konkursie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki, autorom, za wdrożone w roku poprzednim nowe technologie, rozwiązania i urządzenia, zostaną wręczone 4 nagrody I-go stopnia, dwie nagrody II-go stopnia i jedno wyróżnienie. Należy pamiętać, że na terenie Dolnego Śląska działają również terenowe jednostki NOT w Świdnicy, Wałbrzychu i Legnicy. Federacja SNT NOT „Zagłębia Miedziowego” w Legnicy, w miesiącu październiku rozstrzygnęła doroczny Konkurs Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego i wręczyła nagrody w Konkursie „Laur Umiejętności”. W uroczystości brało udział kilkanaście przedsiębiorstw Zagłębia Miedziowego.

Jaką rolę odgrywa NOT dla środowisk inżynierskich i technicznych skupionych w poszczególnych stowarzyszeniach?
Stowarzyszenia sfederowane we Wrocławskiej Radzie NOT prowadzą szeroką działalność statutową w ramach branż, które reprezentują. We Wrocławskiej Radzie przedstawiciele Stowarzyszeń działają w ramach Komisji i Zespołów. NOT integruje prace, podejmuje uchwały służące wszystkim oraz promuje działalność Stowarzyszeń m. innymi w wydawnictwach krajowych i regionalnych oraz Biuletynie WR. Współpraca zaznacza się szczególnie w koordynowaniu działań w ramach Rad FSNT NOT działających na Dolnym Śląsku: Jeleniej Góry, Legnicy, Świdnicy i Wałbrzycha. Z inicjatywy Zarządu Głównego NOT odbyły się ostatnio konsultacje w sprawie „małej nowelizacji Statutu FSNT NOT” razem z przedstawicielami z regionu i delegatami do Rady Krajowej.

Staraniem NOT w ramach Wrocławskich Dni Nauki i Techniki, w wydawnictwach informatorów i materiałów, prezentowane są działania stowarzyszeń w większości odbywające się w Domu Technika NOT i przygotowywane są materiały dla uczestników, szczególnie dla młodzieży. NOT obejmuje patronatem niektóre z wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenia. Koordynuje imprezy techniczne oraz integruje środowisko Naukowo-Techniczne sfederowane w NOT.

Czy, pana zdaniem, działalność NOT wpływa także na dolnośląskie społeczeństwo? Jeśli tak, w jaki sposób?
NOT bardziej służy społeczeństwu niż wpływa na społeczeństwo, chociaż wszelkie działania mają na celu wzmocnienie środowiska technicznego i naszym, inżynierów, zadaniem jest trafić do młodych ludzi z przesłaniem, że nauka jest piękna, ale efekty badań naukowych muszą przekładać się na gospodarkę. NOT oprócz działalności statutowej prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń, usług i doradztwa technicznego w ramach Zespołu Rzeczoznawców i Stacji Kontroli Pojazdów oraz Ośrodka Informacji Patentowej.

Przygotowując bieżące Jubileuszowe XL Wrocławskie Dni Nauki i Techniki, odbywające się pod hasłem „NOT MIEJSCEM INNOWACJI NAUKI I TECHNIKI” można było zauważyć jak w związku ze zmianami ustrojowymi, które wpłynęły na uregulowania prawne, środowiska zawodowe i najogólniej na działalność naukową i gospodarczą wymuszony został skład zarówno wystawców, prelegentów jak i uczestników biernych spotykających się w trakcie WDNiT. Dla wszystkich ważna jest tematyka spotkań i prezentacji.

W latach 70-tych, gdy w regionie prężnie działały przedsiębiorstwa w trakcie WDNiT przeważały tematy „ Jakość, nowoczesność, eksport przemysłu Dolnośląskiego”, „Spółdzielczość pracy na rynek krajowy i na eksport”, „Ruch wynalazczy i racjonalizacja pracownicza”, „Racjonalizacja importu”. W latach 80tych „Kooperacja bierna i czynna w województwie wrocławskim”, „Nauka i technika dla przemysłu spożywczego”. Im bliżej integracji z Unią Europejską i im bliżej roku 2000 zaczęły pojawiać się takie tematy jak „Współpraca międzynarodowa”, „Technika XXI wieku”, „Ochrona środowiska” oraz hasło ”Być narodowi użytecznym”. Następnie w okresie przygotowań do wejścia Polski do Unii Europejskiej, przeważała problematyka integracji gospodarki Polski z gospodarką Unii, „Ekologiczne uwarunkowania działalności”, „Dni czystej produkcji”, itp.

Ostatnio i aktualnie dzięki aktywności Zarządu i aktywności Stowarzyszeń prezentowane są wystawy i prace wspólne z partnerami międzynarodowymi jak seminarium dotyczące tytułu EURO-INŻYNIER czy wykład nt. Rola inżyniera i technika polskiego w konstrukcji rodziny narodów Europy. Te aktualne prezentacje gromadzą również studentów wrocławskich uczelni, nie tylko członków SNT.

W trakcie szkoleń, czy w ramach projektów UE przewinęło się przez Dom Technika wiele osób a wielu wydarzeń honorowymi Patronami byli Zarówno Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski, Prezydent Wrocławia i JM Rektorzy PWR, UP oraz JM Rektor AE, co też świadczy o obecności NOT-u w lokalnej społeczności.

Dla entuzjastów rozwiązań technicznych, dla młodzieży NOT oferuje możliwość udziału w Olimpiadzie Wiedzy Technicznej oraz w konkursie Młody Innowator.

Co uważa pan za największe dla organizacji wydarzenie w 2014 roku?
Wszystkie działania mijającego roku kalendarzowego są dla nas ważne zaczynając od styczniowego podsumowanie ubiegłorocznych Dni Nauki i Techniki i nagrodzenia najaktywniejszych spośród Stowarzyszeń prezentujących społeczeństwu innowacyjne rozwiązania.

Kolejne ważne wydarzenie to XL Olimpiada Wiedzy Technicznej, która zgromadziła na zawodach II stopnia w Domu Technika 32 uczniów ze szkół z Wrocławia, Głogowa, Bolesławca, Wałbrzycha i Legnicy. Kwietniowe wydarzenie czyli uroczystość wręczenia Dolnośląskiej Nagrody Jakości oraz nagrody Dolnośląskiego Mistrza Techniki szczegółowo omówiono już w Kapitale Dolnego Śląska. W maju odnowiono program współpracy pomiędzy WR FSNT NOT i Praskim Stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym (PVTS), którego głównym zadaniem jest przygotowanie sympozjum nt. Ochrony przeciwpowodziowej Pragi Wrocławia i Wiednia.

Korzystając z zaproszenia Sekretariatu Generalnego Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo Technicznych (EFPSNT) oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich na Litwie (STIP), uczestniczono w Wilnie, w konferencji poświęconej 10-tej rocznicy założenia EFPSNT. Celem Konferencji było przybliżenie, w trakcie konferencji oraz w trakcie spotkań integracyjnych grup delegatów z Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Litwy i Polski. „Wkładu Inżynierów Polskich w rozwój technologii innowacyjności polepszający stan gospodarczy Krajów Europy”.

W obradach Stowarzyszeń, członków EFPSNT, uczestniczyli również uczeni Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy (SNPL) i działacze NOT z Polski z Prezes NOT Ewą Mańkiewicz-Cudny. Wpisując się w temat konferencji, delegacja Wrocławskiej Rady przedstawiła prezentację nt. Środki unijne inspiracją transferu innowacyjnych rozwiązań dla gospodarki na przykładach zrealizowanych projektów: wrocławskiego Wortalu Transferu Wiedzy i Staży w przedsiębiorstwach dla naukowców.

Także w Wilnie Wrocławska Rada FSNT NOT złożyła deklarację organizacji III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich we Wrocławiu.

Uaktywniły się niektóre Komisje WR i tak Komisja ds. współpracy z Uczelniami zaproponowała w ramach Wrocławskich Dni Nauki i Techniki prezentacje Kół Naukowych Technicznych Uczelni Wrocławia, co jest szczególnie cenne w kontekście staży i udziale młodych w transferze nowych technologii.

Zespół ds. współpracy z Gminą Wrocław zaproponował realizację spotkania z Radami Osiedli na interesujące ich tematy związane z ochroną środowiska, prawem budowlanym, zagospodarowaniem przestrzennym, itp. Komisja Seniorów kontynuuje akcję „Ocalić od zapomnienia” dotyczącą prężnych, niegdyś, i dużych zakładów Wrocławia i Dolnego Śląska, a dziś już nie istniejących.

Dla NOT-u najważniejszymi wydarzeniami są zwykle wyszukane w regionie, ocenione przez Komisje Konkursów i Nagród ostatnie osiągnięcia techniczne, zatem w grudniu czeka nas spotkanie w Domu Technika z Laureatami konkursu „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki”.

Jakie istotne wydarzenia NOT planuje w roku 2015?
Planujemy aplikować o środki unijne w zakresie wortalu Wortal Transferu i Wiedzy i Staży w przedsiębiorstwach dla naukowców. Złożyliśmy wnioski i poszukujemy środków unijnych na modernizację i remonty Domu Technika NOT we Wrocławiu. Widzimy konieczność odnowienia elewacji oraz modernizację naszej sali kinowej na nowoczesną salę konferencyjną z pełnym wyposażeniem audiowizualnym. Liczę, że pełnym sukcesem zakończy się powoływanie do życia Szkoły Technicznej NOT przy współpracy z Politechniką Wrocławską, tak, by we wrześniu 2015 r. rozpoczął się rok szkolny, umożliwiający młodzieży zdobycie tytułu technika.

Wywiad ukazał się w wydaniu Kapitału Dolnego Śląska z listopada 2014
Oceń artykuł:
+2
0