Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Bogata oferta edukacyjna i inwestycyjna powiatu wrocławskiego

Małgorzata Pawlaczek, 2015-03-27
Bogata oferta edukacyjna i inwestycyjna powiatu wrocławskiego
Roman Potocki, Starosta Powiatu Wrocławskiego.
Z Romanem Potockim, starostą Powiatu Wrocławskiego, o edukacji i inwestycjach rozmawia Małgorzata Pawlaczek.

Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej stawia na szkolnictwo zawodowe. Czy widoczne jest zwiększone zainteresowanie funkcjonującymi w powiecie ponadgimnazjalnymi szkołami zawodowymi, policealnymi i technikami?
Odpowiedź na to pytanie nie może zawierać się jedynie w suchych danych statystycznych wynikających z porównań z latami poprzednimi. Należy bowiem pamiętać, że kształcenie ponadgimazjalne realizowane jest obecnie w warunkach niżu demograficznego.

Jeśli jednak weźmiemy pod lupę okres, na który przypada zjawisko niżu, możemy zaobserwować pozytywne, rosnące trendy w zakresie wyników naboru do naszych szkół ponadgimnazjalnych. Przyczyn takiej sytuacji należy upatrywać nie tylko w obecnej koniunkturze na rynku pracy, ale także w szeroko prowadzonej w ostatnich latach kampanii promującej ofertę naszych szkół.

Jaką ofertę mają szkoły Powiatu Wrocławskiego dla uczniów?
Powiat Wrocławski sprawuje nadzór nad dwoma szkołami ponadgimnazjalnymi, Powiatowym Zespołem Szkół Nr 1 w Krzyżowicach i Nr 3 w Sobótce. Nasze szkoły mają bardzo atrakcyjne oferty edukacyjne, ukierunkowane na niszowe kierunki kształcenia. Dzięki temu stanowią uzupełnienie oferty szkół wrocławskich, z której często korzystają również mieszkańcy powiatu wrocławskiego.

W skład Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach wchodzi obecnie technikum kształcące w zawodach technik: rolnik, ochrony środowiska, ogrodnik, architektury krajobrazu, geodeta, weterynarii, hodowca koni, hotelarstwa, ekonomista; zasadnicza szkoła zawodowa kształcąca w zawodzie ogrodnik oraz szkoła policealna dla dorosłych kształcąca w zawodach technik: administracji, rachunkowości, weterynarii, geodeta oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Powiatowy Zespół Szkół nr 3 obejmuje ponadgimnazjalną szkołę ogólnokształcącą i zawodową.

Szkoła oferuje naukę w liceum ogólnokształcącym w klasie biologiczno-dietetycznej i humanistyczno-filmowej oraz w technikum kształcącym w zawodach technik obsługi turystycznej i technik informatyk.

Niezaprzeczalnym atutem naszych szkół jest także profesjonalna baza dydaktyczna oraz niepowtarzalny klimat do nauki w bezpośrednim kontakcie z naturą i historią regionu. Siedzibą szkoły w Krzyżowicach jest zabytkowy neobarokowy pałac z XVIII wieku, otoczony parkiem. Szkoła w Sobótce leży u podnóża góry Ślęży. Nauka w takim otoczeniu jest prawdziwą przyjemnością. Nasze szkoły mogą poszczycić się również dobrze rozbudowaną bazą dydaktyczną.

W przypadku Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Krzyżowicach składa się na nią ok. 450 hektarów pól, na których prowadzona jest produkcja roślinna, inwentarz zwierząt hodowlanych, a także profesjonalnie wyposażony park maszynowy. Całości dopełnia nowoczesne laboratorium weterynaryjne gabinetu zabiegowego, a także znajdujący się przy szkole Pensjonat Koni z krytą ujeżdżalnią i stajniami. Dzięki tak rozbudowanej bazie dydaktycznej młodzież ucząca się w szkole może nabyć praktyczne umiejętności związane np. z rolnictwem i działalnością okołorolniczą, pracując na tzw. „żywym” materiale.

Jaką ofertę szkoły mają dla przyszłych pracodawców i czy współpracują z przedsiębiorstwami, zarówno w zakresie praktyk zawodowych, jak i tworzenia klas kształcenia pod potrzeby zgłaszane przez rynek pracy?
Taka współpraca oczywiście ma miejsce. W zakresie praktyk zawodowych szkoły najczęściej same nawiązują kontakt z przedstawicielami lokalnego biznesu. Również i my jako samorząd Powiatu Wrocławskiego możemy pochwalić się w tym zakresie ciekawą inicjatywą. W zeszłym roku zorganizowaliśmy w siedzibie naszej jednostki organizacyjnej, Powiatowego Zakładu Katastralnego we Wrocławiu, dwutygodniowe praktyki zawodowe dla 5 uczniów technikum w Krzyżowicach na kierunku geodeta. Taka praktyczna nauka zawodu stanowiła bez wątpienia bardzo cenny wkład w rozwój zawodowy uczniów, zwiększając tym samym ich szanse na rynku pracy.

Czy można już mówić o efektach współpracy szkół z pracodawcami?
Współpraca z pracodawcami ma charakter cykliczny, a proces kształcenia trwa latami. Tak naprawdę szkoły nie dysponują narzędziami, które pozwoliłyby śledzić los ich absolwentów po zakończeniu szkoły. Część z nich bezpośrednio po opuszczeniu szkoły podejmuje pracę, natomiast część kontynuuje naukę na uczelniach wyższych. Zadaniem szkoły i jej organu prowadzącego jest z pewnością bieżące badanie zapotrzebowania na rynku pracy w celu opracowywania optymalnych rozwiązań w zakresie oferty edukacyjnej.

Kierując się takim podejściem w chwili obecnej rozważamy np. utworzenie w PZS nr 1 w Krzyżowicach kierunku związanego z logistyką, mając świadomość, że w niedalekim otoczeniu szkoły swoje siedziby ulokowały liczące się na rynku koncerny logistyczne. Z kolei w PZS Nr 3 w Sobótce utworzyliśmy klasę biologiczno-dietetyczną, która wpisuje się w modny obecnie trend ekologicznego i zdrowego stylu życia.

Szkolnictwo nieodłącznie wiąże się z rynkiem pracy, ten zaś z inwestorami. Co będzie tematem tegorocznego Forum Inwestycyjnego Powiatu Wrocławskiego? Czy, zgodnie z sugestiami uczestników, którzy bardzo pozytywnie ocenili pierwszą edycję Forum Inwestycyjnego Powiatu Wrocławskiego, zmieni się jego formuła?
Właśnie pracujemy nad koncepcją programową tegorocznej edycji Forum. Za wcześnie jest mówić o szczegółach, ponieważ chcemy je najpierw uzgodnić z naszymi partnerami. Mogę jednak zdradzić, że nowością w tym roku będzie międzynarodowa formuła Forum, z udziałem niemieckiego i być może również francuskiego partnera Powiatu Wrocławskiego.

Zważywszy, że jesteśmy u progu nowej perspektywy finansowej UE, chcielibyśmy w programie uwzględnić prezentację na temat szans i możliwości, jakie niosą ze sobą nowe programy unijne w kontekście rozwoju gospodarczego naszego obszaru. Ponadto zastanawiamy się również nad włączeniem do programu Forum tematu wielosektorowej współpracy biznesu, uczelni wyższych i szkół oraz samorządu w zakresie dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.

Czy można mówić o efektach ubiegłorocznego Forum?
Tak naprawdę organizując po raz pierwszy Forum Inwestycyjne nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania tą inicjatywą. W regionie nie brakuje przecież tego typu konferencji i inicjatyw. Jednak jak się okazało Forum bardzo przypadło do gustu uczestnikom właśnie z uwagi na jego lokalny charakter. Spodobała się również konferencyjno-targowa koncepcja tego przedsięwzięcia. W jednym miejscu udało nam się zebrać wszystkie gminy powiatu wrocławskiego, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i samych przedsiębiorców.

Zgromadziliśmy zatem reprezentantów wszystkich uczestników procesu sprzedaży nieruchomości – od sprzedającego, poprzez pośrednika i wreszcie kupującego. Oferta powiatu i jego gmin stała się bardziej rozpoznawalna nie tylko w regionie, ale również w całym kraju, co wpłynęło na zwiększone zainteresowanie naszymi nieruchomościami ze strony potencjalnych nabywców.

Osiągnęliśmy zatem w pełni założone cele, dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o organizacji kolejnej edycji Forum.  
Oceń artykuł:
+4
+1