Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Ćwierć wieku samorządności. Gospodarować we własnym domu

Małgorzata Pawlaczek, 2015-03-12
Ćwierć wieku samorządności. Gospodarować we własnym domu
W dniu 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządu terytorialnego. Po kilkudziesięciu latach Polacy znów stali się gospodarzami swoich miast, miasteczek i wsi. 25-lecie polskiej transformacji świętowano 6 marca w Wądrożu Wielkim.

Otwierając spotkanie Wójt Gminy Elżbieta Jedlecka powiedziała:

– 4 czerwca 1989 r. po wolnych wyborach Polacy poczuli się wreszcie jak u siebie w domu i zaczęli ten dom urządzać po swojemu. Nikt nie wiedział, jak będzie, nikt nie wiedział, czy to się uda. Nie było żadnej instrukcji działania, a Polakom się udało. Te 25 lat to nasze srebrne gody, to nasz wspólny sukces...Po 1990 roku wszystko się zmieniło: pokazaliśmy, że chcemy, że potrafimy nie tylko walczyć o wolność, ale przede wszystkim korzystać z wolności.

I to właśnie wymiar osiągnięć samorządowych, gospodarczych, ale i indywidualnych sukcesów Polaków podkreślali goście uroczystości, wśród których byli Ilona Antoniszyn-Klik wiceminister gospodarki, wicemarszałek dolnośląski Tadeusz Samborski, starosta jaworski Stanisław Laskowski, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” Teodor Stępa, Dorota Szcześniewska prezes Związku Pracodawców Ziemi Jaworskiej, samorządowcy i przedsiębiorcy.

Zdaniem Ilony Antoniszyn-Klik wiceminister gospodarki sukcesy minionego ćwierćwiecza widać na każdym kroku:

– Nasze gminy w ciągu tych 25 lat przechodziły bardzo trudną drogę. Zaczynały od odpowiadania na najprostsze potrzeby mieszkańców: budowy chodników, kanalizacji, dbania o porządek. Dopiero później była praca na rzecz rozwoju oświaty, kultury, sportu. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu, inny jest poziom świadomości rozwoju gminy. Dziś gmina ma również tworzyć miejsca pracy pomagając działać i rozwijać się przedsiębiorcom.

Odrodzenie samorządu terytorialnego, to również odrodzenie swobody działalności gospodarczej. Polacy nareszcie mogli pokazać, że wiedzą jak prowadzić dochodowe biznesy, wykazali się pracowitością, pomysłowością, determinacją i odwagą.

A z efektów ich pracy korzystają całe społeczności:

– Cieszy mnie fakt, że wądrożańskie przedsiębiorstwa nieustannie się rozwijają, budując tym samym potencjał gospodarczy i społeczny naszej gminy. Tworzą nowe miejsca pracy, jak również angażują się społecznie i finansowo w przedsięwzięcia lokalnej społeczności. Taka sytuacja daje optymistyczne spojrzenie w przyszłość, jakże nam wszystkim potrzebne w dobie trudności gospodarczych

– podkreślała wójt Jedlecka.

Kilkudziesięciu właścicieli najlepszych firm z terenu gminy Wądroże Wielkie otrzymało od Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki, podziękowania: „w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym, oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki”.

Na spotkaniu nie tylko podsumowywano przeszłość, ale i dyskutowano o przyszłości. W zgodnej opinii uczestników przed nami kilka być może najważniejszych dla rozwoju regionu i gmin lat. Nowa prognoza finansowa funduszy europejskich i związane z nią planowane, bardzo duże inwestycje to szansa, której nie można zmarnować.

Wiceminister Antoniszyn-Klik uważa, że najbardziej efektywne będzie współdziałanie wielu podmiotów: samorządów, przedsiębiorców, specjalnych stref ekonomicznych, instytucji regionalnych i centralnych:

– Proszę przedsiębiorców, aby byli wsparciem dla gmin w nadawaniu nowego kierunku polityki gospodarczej

– apelowała pani wiceminister.

– Ministerstwo Gospodarki deklaruje dywersyfikację wsparcia. Dolny Śląsk nie może opierać się tylko na KGHM, dlatego strefy ekonomiczne będą współdziałać z sektorem małych i średnich firm

– dodała Ilona Antoniszyn-Klik.

Osią rozwoju regionu ma być nowa droga ekspresowa S3. Zamiarem Ministerstwa Gospodarki jest utworzenie wzdłuż jej przebiegu stref aktywności gospodarczej, w ramach projektu „S3 – Droga Wielkich Możliwości”.

Równocześnie z budową odcinków drogi Nowa Sól –Lubin-Legnica- Bolków (docelowo do Lubawki) mają być przygotowywane tereny inwestycyjne wraz z infrastrukturą towarzyszącą: drogami, sieciami, uzbrojeniem; tworzone instrumenty finansowo – organizacyjne, ale także promocyjne, które nowe przedsięwzięcia ułatwią; budowane hale pod wynajem dla małych i średnich firm, aby przy niewielkim zaangażowaniu środków własnych mogły rozpocząć działalność:

– Rozmawiamy o możliwości budowy takiej hali także w Wądrożu, lub innym miejscu powiatu jaworskiego

– zapowiada wiceminister Antoniszyn-Klik.

Również Teodor Stępa wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” przekonywał, że możliwość inwestowania na terenie stref nie jest zarezerwowana dla dużych podmiotów:

– W Invest-Parku swoje przedsięwzięcia ulokowało już 179 podmiotów, które zainwestowały blisko 18 miliardów złotych i zatrudniają ok. 39 tysięcy pracowników. 22 proc. z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa, a 21 proc. średnie. Firmy mogą liczyć nie tylko na zwolnienie z podatku dochodowego, atrakcyjne, uzbrojone grunty wraz z niezbędną infrastrukturą, możliwość zakupu lub wynajmu już istniejących w WSSE nieruchomości (w tym także powierzchni biurowej, np. na potrzeby centrów usług wspólnych czy centrów badawczo-rozwojowych), ale także wsparcie ze strony spółki zarządzającej WSSE podczas realizacji inwestycji jak również podczas bieżącej działalności

– zachęcał wiceprezes Stępa.

Tuż przed rozpoczęciem okresu składania wniosków na projekty realizowane przy wsparciu środków europejskich niezwykle ważne jest pozyskanie wiedzy o rodzajach funduszy i zasadach składania wniosków. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprasza na bezpłatne szkolenia, jedno z nich odbędzie już 13 marca w Bolkowie.

– Zachęcam przedsiębiorców, aby inwestowali w siebie i swoją wiedzę. Wiedza zdobywana szybko i w odpowiednim momencie pozwala wyprzedzać zmiany

– mówiła Dorota Szcześniewska prezes Związku Pracodawców Ziemi Jaworskiej.

Spotkaniu „25. lecie polskiej transformacji” w Wądrożu Wielkim towarzyszył konkurs plastyczny dla uczniów gminnych szkół. Młodzież ze szkół w Wądrożu Wielkim i Budziszowie przygotowała specjalny program artystyczny.
Oceń artykuł:
+3
0