Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Dobra strategia to dopiero pierwszy krok do sukcesu gminy

Małgorzata Pawlaczek, 2014-12-05
Dobra strategia to dopiero pierwszy krok do sukcesu gminy
Z Iloną Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki o projektowaniu inwestycji przez gminy, pozyskiwaniu na nie środków, a przede wszystkim tworzeniu dobrej strategii rozwoju rozmawia Marcin Prynda.

Co ma zrobić gmina miejska, miejsko-wiejska, by dobrze się rozwijać?
Do tego potrzebne są pieniądze i pomysł na inwestycje oraz zagospodarowanie wolnej przestrzeni urbanistycznej.

Skąd można pozyskać niezbędne środki na realizację zaplanowanych zadań inwestycyjnych?
Z funduszy unijnych, z dostępnych programów, np. Kapitał Ludzki Dolnego Śląska, Regionalny Program Operacyjny.

Jak zostać beneficjentem środków unijnych?
Każda gmina w ramach zrównoważonego rozwoju musi pokazać i udowodnić, że warto w nią zainwestować, musi przekonać podmiot nadzorujący, że to właśnie temu samorządowi warto zaufać przekazując potrzebne środki. Tym samym współfinansując inwestycje, które zaspokajają potrzeby lokalnej społeczności. Przede wszystkim gmina musi mieć strategię rozwoju, która jest najważniejszym i podstawowym dokumentem przyszłości samorządu. To strategia wyznacza cele i obszary, w których dana gmina będzie się rozwijać.

Czemu służy strategia i co powinna zawierać?
W tak istotnym dokumencie należy nakreślić cele strategiczne i szczegółowe. To od nich wszystko się zaczyna. By pozyskiwać środki unijne na realizację wcześniej zaplanowanych przedsięwzięć, gmina musi pokazać swoje największe atuty. Poczynając od położenia topograficznego, rozwiązań komunikacyjnych, wolnych stref ekonomicznych. Gmina musi być przyjazna dla potencjalnych inwestorów.

W jaki sposób może to osiągnąć?
Być elastycznym w prowadzeniu negocjacji z partnerami handlowymi z Polski i zagranicy, przedstawić możliwie najkorzystniejsze warunki dalszej współpracy, zaproponować wszystko, co najlepsze – ulgi i zwolnienia podatkowe, by inwestor poczuł się zaproszony do kolejnych rozmów, które w konsekwencji mogą doprowadzić do sfinalizowania końcowej umowy.

Wracając do strategii, co jeszcze decyduje o tym, że jest ona dobra, że okaże się dla rozwoju gminy skuteczna?
Ustalenia zawarte w wieloletniej strategii i dokumentach zagospodarowania przestrzennego mają stanowić dla gminy merytoryczną podstawę do prowadzenia długookresowej i systematycznej polityki rozwoju danego obszaru. Samorządy muszą pamiętać, że proces zrównoważonego i harmonijnego rozwoju gminy jest długotrwałym procesem, wymaga od lokalnego samorządu i zainteresowanych podmiotów gospodarczych umiejętności rozpoznawania zagrożeń, zapobiegania im, eliminacji dysproporcji w życiu społecznym i gospodarczym oraz zaspokojenia stale rosnących potrzeb lokalnej społeczności. Gmina musi być otwarta na głosy swoich obywateli.

W jaki sposób może to zrealizować?
Musi wsłuchiwać się w potrzeby swoich mieszkańców. Gmina musi działać na rzecz dobra publicznego, jakim jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców, czyli tworzenie jak najlepszego środowiska życia mieszkańców wykorzystując w tym celu publiczne środki finansowe znajdujące się w ich dyspozycji. Skuteczność i efektywność zaspokajania tych potrzeb jest więc w dużym stopniu funkcją jakości zarządzania gminą. Rzutuje to również na jej atrakcyjność dla osiedlania się nowych mieszkańców i lokalizacji nowych podmiotów gospodarczych.

Jak ważne jest, kojarzone raczej z prowadzeniem przedsiębiorstwa niż zarządzaniem gminą, planowanie inwestycyjne?
Długofalowe planowanie inwestycyjne jest zachętą dla przyszłych inwestorów. Gmina musi być pewna swoich zalet i korzystnych warunków do inwestowania. Musi umieć się dobrze sprzedać. Wtedy może myśleć o zrównoważonym rozwoju i swoich szansach na przyszłość. Gmina musi jednak pamiętać, że strategia zrównoważonego rozwoju nie jest gotową receptą na sukces. Jest ogólnym drogowskazem, według którego lokalny samorząd powinien zmierzać.

Strategia wyznacza cele i kierunki najważniejszych problemów, które w najbliższej perspektywie trzeba rozwiązać. Tylko ciężka praca, pozyskiwanie potencjalnych inwestorów, nieustanne zabiegi w ubieganiu się o fundusze Unii Europejskiej mogą zaowocować sukcesem.

Wywiad ukazał się w Kapitale Dolnego Śląska z listopada 2014 roku
Oceń artykuł:
+10
0