Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Inauguracyjne posiedzenie Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Małgorzata Pawlaczek, 2015-04-20
Inauguracyjne posiedzenie Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego
W piątek, 17 marca odbyło się pierwsze posiedzenie Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego w marcu br. Członkowie rady na pierwszym posiedzeniu wybrali skład prezydium oraz ustalili zasady współpracy.

Dolnośląska Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem doradczym i opiniotwórczym, a podstawowym celem jej działania jest wspieranie dialogu pomiędzy administracją a społeczeństwem obywatelskim oraz tworzenie warunków do realizacji inicjatyw służących mieszkańcom regionu. 

Podczas posiedzenia inaugurującego działalność rady marszałek Cezary Przybylski wręczył akty nominacji dla jej 19. członków. Wybrano również przewodniczącego, dwuletnią kadencją rady pokieruje Kazimierz Szepiela, przedstawiciel Dolnośląskiej Rady ds. Młodzieży.

– Trzeci sektor jest niezwykle ważnym parterem dla samorządu. Tylko w zeszłym roku zarząd województwa powierzył organizacjom pozarządowym ponad 30 milionów złotych na realizację różnych zadań publicznych z obszaru pomocy społecznej, sportu, kultury, edukacji, zdrowia, wspierania osób niepełnosprawnych czy ochrony zabytków. Bardzo się cieszę, że wraz z powołaniem rady wchodzimy w kolejny etap tej dobrej współpracy

– mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa.

– Rada pożytku publicznego to dla mnie nie tylko ważna platforma dialogu społecznego, ale też ucieleśnienie konstytucyjnej zasady pomocniczości, która w tym przypadku czerpie z oddolnej aktywności zaangażowanych grup społecznych. Takich grup na Dolnym Śląsku nie brakuje i mam nadzieję, że dzięki inicjatywom podejmowanym przez urząd, ale i przez utworzoną dziś radę, będziemy umiejętnie z tej aktywności korzystać. 

Do głównych zadań DRDPP należeć będzie wyrażanie opinii w sprawach dotyczących funkcjonowania organizacji pozarządowych, opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego (takich jak strategia rozwoju regionu) oraz udzielanie pomocy w przypadku sporów między organami administracji publicznej a organizacjami trzeciego sektora.

Wojewódzką radę działalności pożytku publicznego, zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (Dz. U. z 2010 r., Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.), powołuje marszałek na wniosek co najmniej 50 organizacji działających na terenie danego województwa.

inf.
Oceń artykuł:
+1
0