Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Inwestycje zagraniczne w Aglomeracji Wrocławskiej w 2013

Małgorzata Pawlaczek, 2014-01-29
Inwestycje zagraniczne w Aglomeracji Wrocławskiej w 2013
Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej w 2013 roku zakończyła sukcesem 15 projektów inwestycyjnych, które przyniosą docelowo prawie 6000 nowych miejsc pracy.

– Miniony rok był dość szczególny. Odnotowaliśmy wyraźniejsze niż w poprzednich latach zainteresowanie firm produkcyjnych, co jest widoczne w liczbie miejsc pracy utworzonych w tym sektorze – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu ARAW. – Branża nowoczesnych usług również dynamicznie się rozwijała: pojawiły się nowe projekty, a część obecnych na rynku firm podjęło decyzję o reinwestycji. Co ważne, wzrosło znaczenie Wrocławia jako lokalizacji dla firm usługowych. W raporcie Tholons, wśród 100 miast na świecie, Wrocław zanotował największy skok względem poprzednich lat, aż o 10 pozycji.

W 2013 r. ARAW prowadziła w sumie ok. 25 projektów inwestycyjnych. Do końca roku udało się uzyskać decyzje 15 firm (5 firm produkcyjnych i 10 usługowych) o ulokowaniu bądź rozwoju działalności na terenie aglomeracji wrocławskiej.

Dla porównania, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, rządowa instytucja odpowiedzialna za rozwój biznesu z obcym kapitałem w całym kraju, zakończyła w ubiegłym roku 53 projekty inwestycyjne.

Część przedsiębiorstw, z którymi współpracowała ARAW, pozostaje w dalszym ciągu na etapie podejmowania decyzji.

Wśród inwestorów z branży produkcyjno-logistycznej niekwestionowanym liderem jest Amazon. Amerykański gigant sprzedaży internetowej wybuduje 2 centra konfekcyjno-dystrybucyjne w Bielanach Wrocławskich, w których zatrudnienie na stałe znajdzie 4000 osób, dodatkowo tymczasowo pracować tam będzie 6000 osób.

Ponadto szwajcarskie Nestlé wybuduje fabrykę wraz z centrum dystrybucyjnym karmy dla zwierząt, irlandzka firma ID Technology zainwestuje w fabrykę etykiet samoprzylepnych, a amerykańskie Wabco rozszerzy działalność we Wrocławiu o nowy zakład produkcyjny.

W branży usługowej warte odnotowania są m.in. nowe centra firm Parker Hannifin (finanse i księgowość), Redknee (IT), Synexus (finanse i IT) czy Viessmann (R&D). Decyzję o reinwestycji i rozszerzeniu działalności podjęły m.in. BNY Mellon oraz Nokia Solutions and Networks.

Skąd pochodzą inwestorzy w aglomeracji? – Jeśli chodzi o kraje, których napływają do nas inwestycje, to dominują Stany Zjednoczone. Pozostałe firmy reprezentują Europę Zachodnią, głównie Wielką Brytanię i Niemcy – wyjaśnia Ewa Kaucz.

Źródło: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Oceń artykuł:
+1
0