Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Miejsce przyjazne mieszkańcom i inwestorom

Małgorzata Pawlaczek, 2014-02-07
Miejsce przyjazne mieszkańcom i inwestorom
Jan Żukowski, Wójt Gminy Żórawina.
Z Janem Żukowskim, Wójtem Gminy Żórawina, o inwestycjach zrealizowanych ze środków unijnych i własnych oraz przyjaznym miejscu do życia poza zgiełkiem dużego miasta rozmawia Marcin Prynda.

Jakie ważne inwestycje zrealizowane w Gminie Żórawina w ostatnich latach, a jakie są w trakcie realizacji?
Ze środków unijnych we si Nowojowice wybudowana została świetlica wiejska wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. W ramach organizowanego przez Urząd Marszałkowski konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” przeprowadzona została renowacja elewacji Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Żórawinie, wyremontowane zostały świetlice w Starym Śleszowie i Galowicach, a także wybudowany chodnik w Krajkowie.

Wykonane zostały niezbędne prace konserwatorskiej przy zabytkowej barokowej bramie prowadzącej do Muzeum Powozów Galowice, której remont sfinansowany został przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wśród inwestycji zrealizowanych w naszej gminie są także prace przy przebudowie świetlicy wiejskiej w Przecławicach, modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków, którą dostosowaliśmy do aktualnych potrzeb, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Wojkowicach i Marcinkowicach.

Istotna była dla nas także długo oczekiwana termomodernizacja Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żórawinie oraz przebudowa i remont świetlicy w Węgrach. Środki unijne pozwoliły nam także na budowę placów zabaw, miejsc rekreacji, wyposażenie świetlic w Żórawinie, Starym Śleszowie, Krajkowie, Polakowicach i Galowicach w w sprzęt multimedialny.

Nie wszystkie gminne inwestycje powstały przy wsparciu unijnych dotacji?
Część inwestycji przeprowadziliśmy ze środków wojewódzkich, ministerialnych lub własnych. Na przykład przebudowę ulicy Bankowej w Żórawinie i Majowej w Karwianach czy wyposażenie ulic Bankowej, Gimnazjalnej i Sportowej w Żórawinie w oświetlenie uliczne.

W 2013 roku przy wsparciu Terenowego Funduszu Gruntów Rolnych powstało szereg dróg dojazdowych w miejscowościach Brzeście, Marcinkowice, Rzeplin, Suchy Dwór, Karwiany i Nawojowice. Gmina wyłożyła wygospodarowała także środki na mniejsze inwestycje, jak budowa punktów świetlnych, remonty i modernizacje odcinków dróg i chodników, inwestycje w zakresie bezpieczeństwa (oznakowanie).

Jakie są plany inwestycyjne Gminy Żórawina na najbliższy rok?
W 2014 roku realizować będziemy kilka zadań. Wśród nich są modernizacja świetlicy wiejskiej w Wilczkowie, przystosowanie obiektu OSP w Rzeplinie na cele społeczno-kulturowe i utworzenie miejsca do rekreacji, zagospodarowanie części parku w Żórawinie poprzez budowę sceny i odwodnienie terenu. W Wojkowicach, Karwianach i Pasterzycach powstaną place zabaw i miejsca ćwiczeń.

Przy gimnazjum w Żórawina rozpocznie się budowa sali sportowej, która ukończona zostanie w 2015 roku. Przebudowy wymaga ulica Urzędnicza w Żórawina, niezbędny jest także remont boiska przy szkole podstawowej. Tę placówkę będziemy też rozbudowywać, ponieważ wciąż przybywa w niej uczniów. W Mędłowie i Mnichowicach w 2014 roku postawione zostanie oświetlenie uliczne, a w tej ostatniej miejscowości ukończony zostanie także chodnik. W mniejszych miejscowościach zgłoszone są także takie potrzeby, jak remont obiektów publicznych oraz ich termomodernizacje, czy zakup niskoemisyjnego autobusu szkolnego.

Gmina Żórawina planuje również inwestycje w kolejnych latach?
Nasze plany inwestycyjne zależne są w dużej mierze od możliwości nowej perspektywy finansowej Gminy Żórawina na lata 2014-2020. Żórawina jest członkiem porozumienia 14 gmin i Miasta Wrocławia, które walczą wspólnie o możliwość realizacji inwestycji zintegrowanych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, np. drogowych, transportowych, edukacyjnych, kanalizacyjnych. Obecnie przygotowywany jest przetarg na zaprojektowanie sieci kanalizacyjnej całej, północnej części Żórawiny, co jest bardzo istotne dla mieszkańców i osób zamierzających osiedlić się na terenie gminy. I to jest właśnie jedna z takich „przyszłościowych” inwestycji.

Czy Żórawina jest miejscem przyjaznym inwestorom?
Żórawina jest gminą o tradycjach rolniczych, ale otwartą na inwestorów i podmioty gospodarcze, chcące ulokować swoją działalność na jej terenie. Na obszarze gminy znajdują się specjalnie przygotowane miejsca inwestycyjne. Wiele firm postanowiło zainwestować właśnie w Żórawinie, co, jak dziś przyznają właściciele tych przedsiębiorstw, było bardzo dobrą dla nich decyzją.

Przekonały ich przyjazna atmosfera inwestycyjną, bliskość Wrocławia, infrastruktura komunikacyjna, czyli autostrada A4 oraz międzynarodowa linia kolejowa Wrocław-Międzylesie. Co istotne, z początkiem roku 2014 rozpocznie się budowa gazociągu, prowadzącego przez Suchy Dwór, Mędłów, Żórawinę oraz Wojkowice. Na terenie gminy działają duże firmy, ale także spółdzielnie socjalne, co jest istotne ze społecznego punktu widzenia.

Jakim miejscem do życia jest Żórawina?
Bardzo dobrym, przyjaznym. Odległość do wielkiego miasta, Wrocławia, to zaledwie 15 km. Ale można tu znaleźć spokój i ciszę. W Gminie jest cała niezbędna, usprawniająca codzienne życie infrastruktura, a więc bank, ośrodek zdrowia, urząd pocztowy, urząd gminy, kościoły, apteki, sklepy spożywcze oraz firmy usługowe. Bez trudu znajdzie tu Pan zarówno mechanika samochodowego, jak i agencję reklamową.

Mamy gimnazjum, szkołę podstawową, a także zmodernizowane przedszkole, do którego obecnie uczęszcza 100 dzieci. W Żórawinie znajduje się jedyny w Polsce, zabytkowy kościół obronny, otoczony fosą, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Każdego roku inwestujemy w infrastrukturę, co wpływa na zwiększenie komfortu życia. Powstają chodniki, drogi, oświetlenie, obiekty użyteczności publicznej, park, place zabaw i obiekty sportowe oraz boiska. W Żórawinie funkcjonuje również targowisko.

Zachęciłby Pan mieszkańca Wrocławia do przeprowadzki do Żórawiny?
Zachęcam wszystkich, którzy myślą o wyprowadzce z wielkiego miasta do zamieszkania w Gminie Żórawina. Pomimo szybkiego rozwoju, gmina nie traci swojego spokojnego charakteru, miejsca przyjaznego ludziom, zarówno mieszkańcom, jak i gościom. Szereg planowanych w ramach Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego inwestycji spowoduje, że Wrocław „będzie jeszcze bliżej, ale będzie to nieść ze sobą jedynie pozytywne aspekty, takie jak wprowadzenie jednolitego systemu transportu miejskiego i podmiejskiego o wysokiej częstotliwości, połączeń autobusowych, kolejowych, wybudowanie centrów przesiadkowych Park&Ride. Gmina Żórawina to naprawdę wspaniałe miejsce do osiedlenia się.
Oceń artykuł:
+1
+1