Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Lew będzie królem jaskini niedźwiedziej w Kletnie

Małgorzata Pawlaczek, 2015-10-20
Lew będzie królem jaskini niedźwiedziej w Kletnie
Ponad dwumetrowa figura prehistorycznego lwa stanie się atrakcją dla turystów zwiedzających jaskinię niedźwiedzią w Kletnie. Wsparcia finansowego na ten projekt udzieli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Realistyczny model groźnego drapieżnika będzie przypomniał, że właśnie w tym miejscu niegdyś odnaleziono kompletną czaszkę lwa jaskiniowego, który zamieszkiwał jaskinię kilkadziesiąt tysięcy lat temu.

Znalezisko było unikatem w skali kraju. Model zostanie umieszczony w Sali Lwa na namulisku przy ekspozycji poświęconej pracom paleontologicznym. Znamy datę, kiedy sztuczny lew zagości w Kletnie - to 26 grudnia br. Nad wiernością wykonania repliki niezwykłego zwierzęcia będą czuwać naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. 

To nie wszystkie niespodzianki jakie przygotowuje spółka zarządzająca jaskinią. Młodzi grotołazi będą mogli wypróbować tu swoje umiejętności w modelu jaskiniowej szczeliny, który powstanie w holu przy wejściu do podziemnych sal. Kilkumetrowy model fragmentu korytarza jaskini będzie miał w najwęższym miejscu ok. 30 cm szerokości. Dzieci i młodzież, bawiąc się będą poznawać tajniki podziemnych korytarzy, z którymi zmagają się speleolodzy przy eksploracji i badaniu jaskini. Całkowity koszt zadania „Przygoda ze speleologią i paleontologią, czyli poznawanie jaskiń dla najmłodszych”. to ponad 56 tyś. zł. WFOŚiGW we Wrocławiu udzieli na to zadanie dotacji o wartości ponad 16 tys. zł. Beneficjentem jest Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” sp. z o.o. 

To nie pierwszy projekt w Kletnie, który wspiera finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu. Fundusz dotował już urządzenie Centrum Edukacji Przyrodniczej w budynku, w którym mieści się wejście do jaskini. Powstała tam nowoczesna, barwna ekspozycja z rekonstrukcją szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, gablotami z cennymi minerałami oraz wykopaliskami paleontologicznymi.

Uwagę turystów przyciąga także kolekcja oryginalnych czaszek niedźwiedzi. Przed zwiedzaniem tajemniczych korytarzy można odbyć również wirtualne wycieczki w czasie i przestrzeni. Na monitorach wyświetlana jest multimedialna prezentacja o historii odkrycia i badań tego miejsca, a także o sekretach życia prehistorycznych zwierząt oraz pięknie barwnych form naciekowych, w które obfituje wnętrze jaskini. Widz wybiera interesujące go tematy za pomocą panelu dotykowego. Tutaj także można podziwiać realistyczne modele zwierząt: niedźwiedzia, lwa a także hieny. 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została odkryta w 1966 roku. Od 1983 roku jest możliwe jej zwiedzanie. Szybko stała się atrakcją turystyczną o znaczeniu międzynarodowym. Słynie z bogatej szaty naciekowej i znalezisk kostnych zwierząt plejstoceńskich. Dla ochrony cennej jaskini oraz okolicznego kompleksu przyrodniczego został utworzony Rezerwat Przyrody „Jaskinia Niedźwiedzia”. Co roku podziemne korytarze i sale jaskini odwiedza ponad 75 tys. tysięcy turystów. 

Fot. jaskinianiedzwiedzia.pl
Oceń artykuł:
0
0