Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

Podsumowanie projektu Twoja Wiedza. Twoja Firma. Zarzuć Sieci Współpracy

Małgorzata Pawlaczek, 2013-09-19
Podsumowanie projektu Twoja Wiedza. Twoja Firma. Zarzuć Sieci Współpracy
Projekt Twoja Wiedza. Twoja Firma. Zarzuć Sieci Współpracy. Projekt z RPO Kapitał Ludzki, realizowany przez Venom System Sp. z o.o. pod patronatem BCC Loża Dolnośląska oraz DRPiN.
W ramach projektu „Twoja wiedza. Twoja firma. Zarzuć sieci współpracy”, zgodnie z wytycznymi dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, poddziałanie 8.2.1 „Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw” staraliśmy się nie tylko zbliżyć do siebie dwa środowiska: pracowników naukowych i przedsiębiorców, ale również zainicjować wspólne działania na rzecz transferu wiedzy koncentrując się na szeroko rozumianym obszarze jakości życia.

Projekt był kontynuacją działań zainicjowanych w 2008 przez Venom Systems Sp. z o.o. pod wspólnym tytułem (hasłem) „Twoja wiedza. Twoja firma”, nad którym patronat od samego początku objęła Loża Dolnośląska BCC i Dolnośląska Rady Przedsiębiorczości i Nauki (DRPiN).

Pierwsza edycja projektu oprócz seminariów promujących ideę przedsiębiorczości akademickiej i firm typ SPIN OFF/SPIN OUT, warsztatów z inwentyki oraz indywidualnych konsultacji oferowała staże pracownikom naukowo-dydaktycznym w wybranych przez siebie firmach, których celem była weryfikacja ich własnych pomysłów na biznes i nawiązanie współpracy.

Twoja Wiedza - Twoja Firma - Venom System

W projekcie łącznie uczestniczyło ponad 400 osób, tysiące godzin różnych spotkań, rozmów, konsultacji zaowocowały różnorodnymi inicjatywami. Między innymi bezpośrednim rezultatem projektu był nawiązanie współpracy Zakładu Usług Medycznych w Kostomłotach z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu i wykonanie przez studentów projektów aranżacji wnętrz, a pośrednim powstanie Instytutu Inwentyki Sp. z o.o. 

To, co wyróżnia ten projekt od innych przedsięwzięć finansowanych w ramach POKL 8.2.1 – to koncentracja na nawiązywaniu współpracy pomiędzy nauką a biznesem w tzw. obszarach miękkich na rzecz poprawy jakości życia. Jesteśmy przekonani, że rozwojowi gospodarczemu musi również towarzyszyć rozwój społeczny i kulturowy, że budowanie gospodarki opartej na wiedzy powinno być proporcjonalne w stosunku do wiedzy technicznej i humanistycznej. Niestety ilość działań, aktywności, projektów w tym zakresie wydaje się ciągle być niewspółmiernie mała. 

Twoja Wiedza - Twoja Firma - Venom Systems

W obecnej edycji projektu położony został akcent na działania promocyjne i powołanie zespołów współpracy na rzecz wdrożeń. Zgodnie z brzmieniem drugiego członu tytułu projektu „Zarzuć sieci współpracy” staraliśmy się tę „sieć współpracy pomiędzy nauką a biznesem” rozpiąć możliwie jak najszerzej.

Dlatego też zostało zawiązane partnerstwo pomiędzy Liderem projektu: Venom Systems sp. z.o.o. a Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Przyrodniczym, Instytutem Inwentyki sp. z o.o., firmą Alnair oraz Urzędem Gminy Kostomłoty.

Wniesione przez Parterów zasoby  merytoryczne stanowiły fundament współpracy pozwalający na szerokie spojrzenie na aspekt transferu wiedzy i podejmowanie działań z zakresu przedsiębiorczości akademickiej.

Twoja Wiedza - Twoja Firma

Realizacja wspólnego celu, jakim było wzmocnienie transferu wiedzy i istniejących sieci powiązań oraz współpraca sfery nauki i biznesu w obszarach „miękkich” związanych z jakością życia mieszkańców na terenie Dolnego Śląska, odbywała się poprzez równoczesne podejmowanie działań w kilku aspektach: informacyjno-promocyjnym, organizacji 15 seminariów i 3 konferencji promujących podejmowanie współpracy, utworzeniu, wspieraniu i  monitorowaniu prac zespołów współpracy na rzecz wdrożeń, tworzeniu narzędzi ułatwiających podjęcie i współpracę nauki i biznesu, bieżący monitoring i ewaluacje podejmowanych prac.

Łącznie w działaniach projektowych uczestniczyło ponad 850 osób. W organizację wydarzeń  włączyły się uczelnie wyższe i podmioty współpracujące z nauką z terenu całego Dolnego Śląska m.in. Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Akademia Wychowania Fizycznego, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Handlowa, Uczelnia Zawodowa Zagłębia Miedziowego w Lubinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy, Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Świdnicy, ExploraPark – park nauki i techniki z Wałbrzycha.

Budowanie gospodarki opartej na wiedzy z obszarów miękkich nie jest rzeczą łatwą. Podejmowane w projekcie na szeroką skalę w prasie lokalnej, internecie i telewizji regionalnej działania informacyjne oraz seminaria i konferencje pokazywały jednak, że nie jest to rzecz niemożliwa.

Dzięki wzrostowi świadomości przedstawicieli nauki i biznesu oraz dzięki umożliwieniu przedsiębiorcom i pracownikom przedsiębiorstw oraz pracownikom naukowym i naukowo-dydaktycznym możliwości współpracy przy wsparciu specjalistów z różnych dziedzin utworzono 12 zespołów współpracy na rzecz wdrożeń. Zespoły te w okresie od listopada 2012 do sierpnia 2013 pracują nad wybranym przez siebie zagadnieniem  z obszarów miękkich.

W szerokim spektrum tematów podejmowanych przez uczestników projektu znajdują się zagadnienia związane z doradztwem kariery w szkołach, pracą w grupach różnowiekowych w szkole, analizą potrzeb rozwoju rodziny, przeciwdziałaniem problemom życia zawodowego, wykorzystaniem potencjału i możliwości seniorów w wirtualnym świecie, opracowaniem struktury przedsiębiorstwa wdrażającego produkt telemedyczny, przygotowaniem założeń systemu informatycznego do zarządzania systemem zamówień publicznych, wykorzystaniem alternatywnych metod szkolenia w grach edukacyjnych, opracowaniem kampanii promocyjnej wydarzeń artystycznych, powstaniem i wdrożeniem kodeksy etycznego.

Twoja Wiedza - Twoja Firma - Venom Systems

Na każdym etapie swoich działań zespoły mogły liczyć na wsparcie opiekunów, konsultantów i pracowników projektu. W sumie osoby zainteresowane podejmowaniem działań łączących biznes z nauką miały do wykorzystania blisko 700 godzin konsultacji z następujących obszarów: rozwoju kariery i rozwoju osobistego, prawa (prawa gospodarczego, cywilnego, własności intelektualnej), przedsiębiorczości akademickiej, innowatyki, transferu technologii, ekonomii, finansów, księgowości, marketingu.

Dodatkową formą wsparcia dla uczestników projektu był udział w warsztatach z inwentyki i symulacji gospodarczej. Spotkania te pozwoliły uczestnikom na wymianę doświadczeń, poznanie metod rozwiązywania problemów, innowacyjnego spojrzenia na podejmowane zagadnienia. Dały także możliwość przećwiczenia wspólnego prowadzenia biznesu w warunkach zbliżonych do warunków rynkowych bez konieczności ponoszenia ryzyka finansowego.  

Czy podejmowane przez uczestników projektu wysiłki przyniosą wymierne korzyści i zaowocują powstaniem firm typu spin-off/spin-out? Realizatorzy projektu mają nadzieję, że tak. 

Jednak niezależnie od podjęcia dalszej współpracy przez członków zespołów po zakończeniu projektu zdobyte doświadczenia i wiedza pozwolą im trafnie dokonywać analizy ryzyka w podejmowanych w przyszłości inicjatywach współpracy.

Niewątpliwie działania podejmowane w projekcie przyczyniały się do  kształtowania postawy otwartości na podejmowanie dialogu między biznesem a nauką.

Mamy nadzieję, że opis projektu „Twoja wiedza. Twoja firma. Zarzuć sieci współpracy” zachęci czytelników do podejmowania własnych inicjatyw na styku nauki i biznesu. Jesteśmy przekonani, że na Dolnym Śląsku z czasem powstanie wiele firm opartych na transferze wiedzy z tzw. nauk miękkich. Marzy nam się, żeby na podobieństwo „Doliny Krzemowej” o regionie dolnośląskim mówiono np. „Dolina Jakości Życia”.  

Warto podkreślić, że ze względu na wagę i znaczenie powyższych zagadnień prace w tym kierunku prowadzone są nadal na gruncie Dolnośląskiej Rady Przedsiębiorczości i Nauki w następujących zespołach: Zespół ds. Nauczania Przedsiębiorczości, Zespół ds. Komercjalizacji Wiedzy, Zespół ds. Innowacji i Zespół ds. Jakości Życia.

Tekst i zdjęcia: Venom Systems
Oceń artykuł:
0
0