Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności.

To był rok sukcesów

Małgorzata Pawlaczek, 2014-03-28
To był rok sukcesów
Andrzej Jamrozik - Prezes Zarządu Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy we Wrocławiu.
Z Andrzejem Jamrozikiem, dyrektorem Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu o sprzedaży zabytków i terenów pod inwestycje rozmawia Marcin Prynda.

Jak w Pana ocenie wypada podsumowanie ubiegłorocznej działalności wrocławskiego Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w 2013 roku?
Dla naszego Oddziału był to niewątpliwie bardzo dobry rok. Sprzedaliśmy ogółem ponad 15 tysięcy hektarów gruntów. Nasze przychody ze sprzedaży nieruchomości rosną z roku na rok, dzięki czemu zasilamy coraz większą kwotą budżet Skarbu Państwa. Do budżetu państwa odprowadziliśmy prawie 265 mln zł. Z jednej strony jest to efekt wzrostu cen gruntów, ale przede wszystkim wzrostu wolumenu sprzedanych nieruchomości.

Agencja ma w ofercie wyłącznie grunty rolne?
Wśród sprzedawanych nieruchomości są oczywiście nie tylko grunty rolne. W ubiegłym roku sprzedaliśmy 192 ha terenów przeznaczonych na cele inwestycyjne za kwotę prawie 57 mln zł. W tym roku planujemy sprzedaż 500-600 ha gruntów inwestycyjnych. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na znajdujące się w naszym zasobie zabytkowe pałace i folwarki.

Ile Agencja ich sprzedała?
Sprzedaliśmy aż osiemnaście zabytkowych pałaców i zespołów dworsko-folwarcznych. Wśród nieruchomości zabytkowych znalazły się m.in. pałac w Przyborowie, Zabardowicach, Dobrzeniu, Mikułowej, Łękanowie, Obiszowie czy Pałac Sarny w Ścinawce Górnej. W tym roku wystawimy około 50 obiektów zabytkowych do sprzedaży. Planujemy sprzedać około 25 z nich. W ofercie ANR, na Dolnym Śląsku, jest jeszcze około 130 zabytkowych pałaców i zespołów dworskich.

Co umożliwiło wzrost sprzedaży zabytków?
Tak znaczący wzrost ilości sprzedanych obiektów zabytkowych w roku 2013 był możliwy przede wszystkim dzięki nowelizacji Ustawy o Agencji, a także dzięki intensywnym działaniom promocyjnym wrocławskiego OT ANR. Od ubiegłego roku, właśnie dzięki zmianie Ustawy, której projekt przygotowany został w naszym oddziale, a z naszej inicjatywy wprowadzona została do niej tzw. „poprawka Jamrozika”, budujemy mieszkania dla lokatorów zamieszkujących obiekty zabytkowe.

Do tej pory chętnych na kupno pałacu czy dworu odstraszała właśnie konieczność późniejszego radzenia sobie z jego mieszkańcami, którzy niekoniecznie chcieli się stamtąd wyprowadzać. Teraz budujemy dla nich mieszkania w niedalekim sąsiedztwie zamieszkiwanych pałaców, na gruntach ANR, więc chętniej opuszczają mury pałacowe. Nie wiąże się to z koniecznością zupełnej zmiany otoczenia, w którym mają pracę, rodziny czy groby bliskich. Podjęcie decyzji o przeprowadzce jest łatwiejsze.

Dlaczego Agencja kładzie tak duży nacisk na sprzedaż zabytków?
Posiadamy w naszym zasobie jeszcze ok. 130 zabytkowych pałaców i obiektów pałacowo-folwarcznych, które stanową bardzo cenny zasób ze względów historycznych i architektonicznych. Często zlokalizowane są w dużej odległości od większych centrów gospodarczych dlatego znalezienie inwestora, który w takim obiekcie stworzy hotel, SPA czy centrum konferencyjne może być istotnym wydarzeniem gospodarczym dla danego rejonu.

Jakie grunty ma obecnie w swojej ofercie sprzedaży Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu?
Wrocławski Oddział Terenowy Agencji Nieruchomości Rolnych zajmuje się przede wszystkim prywatyzacją nieruchomości po byłych państwowych gospodarstwach rolnych na terenie Dolnego Śląska. Początkowo zajmowaliśmy się rozdysponowaniem gruntów rolnych, jednak ze względu na aktywność samorządów w zakresie zmian planistycznych nasza rola sukcesywnie się zmienia. Dysponujemy coraz większym zasobem nieruchomości o charakterze inwestycyjnym.

Wrocławski Oddział pod tym względem jest szczególny, prawie 50 tys. ha naszych gruntów to jest około 23 proc. całego zasobu jest przeznaczone w dokumentach planistycznych na cele inne niż rolne. W swojej ofercie posiadamy nieruchomości zabudowane i niezabudowane, o bardzo różnorodnym przeznaczeniu od aktywności gospodarczej, usług i oczywiście działek pod zabudowę zarówno jedno-, jak i wielorodzinną, aż po pola golfowe czy lotniska.

Przeszło 1000 ha naszych gruntów położonych jest w granicach trzech dolnośląskich specjalnych stref ekonomicznych (legnickiej, tarnobrzeskiej i wałbrzyskiej), gdzie inwestorzy mają zapewnione wsparcie finansowe i organizacyjne oraz udogodnienia w procedurach administracyjnych. Dlatego te nieruchomości są również często wybierane przez inwestorów. Łączna powierzchnia przygotowanych do sprzedaży gruntów o charakterze inwestycyjnym w bieżącym roku to już około 3500 ha.

Ile gruntów posiada jeszcze ANR?
Cały nasz Zasób to jeszcze ok 217 tys. ha. Dla zobrazowania to ok. 11 proc. powierzchni całego Dolnego Śląska. Większość z tych gruntów znajduje się w umowach dzierżawy.

Na co Agencja kładzie największy nacisk w swojej działalności?
Zajmujemy się zarówno realizacją zadań z zakresu tworzenia oraz poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych poprzez sprzedaż gruntów rolnych, ale też szukamy inwestorów, którzy swój kapitał ulokują na Dolnym Śląsku, w inwestycjach na gruntach ANR, czy zabytkowych pałacach.

Dzięki sprzedaży tych gruntów z jednej strony powstają nowe miejsca pracy i następuje aktywizacja gospodarcza w różnych rejonach województwa, a z drugiej umożliwiają realizację planów finansowych nałożonych na Agencję i zasilanie Budżetu Państwa.

Ale na tym nie kończy się nasza rola. Współpracujemy również z dolnośląskimi samorządami, fundacjami i organizacjami pożytku publicznego w zakresie nieodpłatnego przekazywania nieruchomości.

Kiedy Agencja może nieodpłatnie przekazać nieruchomości na rzecz jednostek samorządu terytorialnego?
Aby agencja mogła nieodpłatnie przekazać na rzecz jednostki samorządu terytorialnego nieruchomość zasobu, jednostka ta musi wykazać, iż ponad wszelką wątpliwość będzie na niej realizowana inwestycja infrastrukturalna służąca wykonaniu jej zadań własnych. Przedstawienie jedynie planu zagospodarowania przestrzennego jest niewystarczające.

Ponadto gmina lub powiat muszą wykazać, iż realizacja inwestycji nie może być przeprowadzona na ich gruntach komunalnych, oraz określić na podstawie stosownej dokumentacji powierzchnię niezbędną do realizacji przedmiotowej inwestycji. Powyższe warunki nie wynikają wyłącznie z woli Agencji Nieruchomości Rolnych, lecz stanowią wyraz nałożonego na Agencję obowiązku polegającego na prawidłowym i racjonalnym gospodarowaniu powierzonym mieniem Skarbu Państwa.
Oceń artykuł:
+4
0